BRATISLAVA - Nástup hypermarketov nebol dobrou správou pre výrobcov minerálok. Hypermarkety zaplnili svoje regály takzvanými pramenitými vodami s nízkym obsahom minerálov, ktoré vďaka cene postupne vytláčajú minerálky. Za posledné tri roky klesol trhový podiel minerálok z troch štvrtín na dve tretiny.
Minerálky ustupujú
Podľa prieskumu spoločnosti AC Nielsen na Slovensku a v Česku spotrebitelia stále častejšie siahajú po dojčenských, pramenitých a stolových vodách. Ich spoločný podiel na trhu bol vlani 33,5 percenta, teda o deväť percentuálnych bodov viac ako pred dvoma rokmi. V Európe je podiel nízkomineralizovaných vôd na celkovom objeme predaja ešte vyšší. Na maloobchodnom trhu v Česku je objem predaja minerálnych vôd 56,8 percenta a pramenitých a stolových vôd 41,3 percenta, teda zhruba o 8 percent viac ako u nás. Spotreba nealkoholických nápojov na osobu na Slovensku je pritom zhruba na úrovni priemeru Európskej únie, čo predstavuje 74 litrov na rok.
Výrobcovia minerálok považujú stratu trhu za výsledok cenovej konkurencie - vody s nízkym obsahom minerálov sú lacnejšie. "Ľudia si stále neuvedomujú kvalitatívny rozdiel medzi minerálnou a pramenitou vodou, pozerajú skôr na cenu," povedala Zuzana Halková, zástupkyňa firmy Znievska, dcérskej spoločnosti Toplimo, ktorá plní vodu Kláštorná.
Firmy sa snažia uspieť marketingom, v ktorom zdôrazňujú zdravotné účinky svojich produktov. "Zákazníci si postupne uvedomia slovenskú kvalitu. Myslím, že už máme vybudovanú určitú klientelu, ktorá si bude kupovať našu minerálku i naďalej. Záleží predovšetkým na solventnosti spotrebiteľov, a tá sa bude v budúcnosti zlepšovať," povedal riaditeľ Trenčianskych minerálnych vôd Peter Bakoš.
Obsadený trh
Minerálky bojujú na trhu aj medzi sebou. Mnohé z nich stavili na investičný program - niektoré z vlastných zdrojov, iné s pomocou zahraničného kapitálu. Napríklad Toplimo vlani investovalo do novej plniarne viac ako 60 miliónov korún. Čaká, že obrat spoločnosti vzrastie z pôvodných zhruba 100 miliónov korún o 20 až 30 percent a trhový podiel z dnešných troch na 10 až 15 percent.
Podobnú stratégiu zvolili prešovské Minerálne vody, producent Baldovskej a Salvatorky. V posledných rokoch modernizovali výrobu za stovky miliónov. Firma obnovila technológie, inovovala tvar fľiaš, etikety, sortiment sa zúžil o liečivú vodu Cigeľku. Za vlaňajšok vykázal podnik stratu vyše 15 miliónov korún.
Minerálka alebo voda?
Minerálky sa delia na minerálne vody s veľmi nízkym (do 50 mg/l), nízkym (do 500 mg/l), stredným (do 1500 mg/l) a vysokým (nd 1500 mg/l) obsahom minerálnych látok.
Pre "prírodnú" či "pramenitú" minerálnu vodu kritériá stanovené nie sú.