Ani tisícročia nezmenili funkciu mozaiky krášliť naše prostredie. Skladaním malých kamienkov ľudia už v dávnych časoch vytvárali prekrásne obrazce. Rozkvet tejto výtvarnej techniky nastal v antickom období, v časoch raného kresťanstva a v Byzancii. Ku koncu dvadsiateho storočia sa mozaika opäť vrátila na výslnie a vďaka novým technológiám sa zvýšili možnosti jej využitia. Klasické materiály - keramika, sklo či mramor majú aj teraz svoju estetickú a úžitkovú hodnotu.
Na mozaiky z keramiky sa používa rovnaký materiál ako pri klasických keramických obkladoch a dlažbách. Rozdiel je len vo formáte, takže malé dieliky určené na mozaiku majú tie isté parametre a vlastnosti ako iná keramika. Materiál na sklenené mozaiky je upravený tak, aby spĺňal požiadavky, ktoré sú naň kladené pri použití v interiéri. Najdrahšie sú mozaiky vytvorené z mramoru. Dôvodom je nielen použitý materiál, ale aj náročnosť pri jeho spracovaní. Mramor je porézny a mäkký, preto sa po uložení musí špeciálne ošetrovať, aby sa zvýšili jeho úžitkové vlastnosti.
Pri rozhodovaní pre sklo, mramor či keramiku treba zohľadniť niektoré skutočnosti. Z prírodného kameňa sa najčastejšie vytvára samostatný dekor, ktorý sa zasadzuje do väčšej plochy. Ak premýšľame, či si vybrať sklo alebo keramiku, treba povedať, že oba materiály možno použiť do rovnakých priestorov. Sklenené mozaiky sú transparentné a tento efekt nemožno nahradiť ničím iným. V praxi sa viac využívajú ako obklady, hrozí menšie riziko ich poškodenia. Keramická mozaika má tú výhodu, že ju možno kombinovať s ostatnými keramickými obkladmi alebo dlažbou, takže na svoje využitie ponúka celú škálu možností.
Okrem správneho výberu materiálu je dôležitý aj výber tvaru. Štandardné geometrické formáty - štvorce, obdĺžniky, trojuholníky možno doplniť inými nepravidelnými kusmi, ktoré vznikajú mechanickým opracovaním.
Najjednoduchšie mozaiky sa zhotovujú strojovo. Vzor či určitý raster sa musí vyskladať ručne a to samozrejme zvyšuje cenu mozaiky. Vďaka tomu, že v ponuke je široká škála farieb, či už prírodných, alebo priemyselne vyrobených, z jednotlivých kúskov sa dajú vytvoriť farebne sa prelínajúce vzory alebo využiť rôzne odtiene tej istej farby. Variantov je mnoho, záleží od výrobcu alebo investora, ktorý sa môže rozhodnúť aj pre individuálny návrh.
Mozaika môže skrášliť akúkoľ-vek časť interiéru. Jej najväčšou prednosťou sú malé rozmery, ktoré ju umožňujú aplikovať na rôzne uhly i oblé hrany. Nemusí byť len na stene alebo podlahe, ale poslúži aj ako doplnok napríklad na dos-ke pracovnej plochy v kuchynskej zostave. (r)