Kto má kultivovať slovenské myslenie?

Slovensku, ktoré sa motá po dne svojej vlastnej duchovnej biedy, môže napomôcť všeličo, najmä však kultivovanie spôsobu myslenia. Iste k tomu neprispieva každodenná plejáda nezmyselných činov a výrokov, ktoré musí občan cez médiá bezmocne doma trpieť ...


KRESBA – AUTOR



Slovensku, ktoré sa motá po dne svojej vlastnej duchovnej biedy, môže napomôcť všeličo, najmä však kultivovanie spôsobu myslenia. Iste k tomu neprispieva každodenná plejáda nezmyselných činov a výrokov, ktoré musí občan cez médiá bezmocne doma trpieť od verejných činiteľov. Nedokáže pochopiť nepochopiteľné a potáca sa nepoučený od volieb k voľbám.

Ku kultivovaniu rozhodne patrí aj poznanie vlastnej minulosti, staršej i čerstvej, príčin, súvislostí i priebehu udalostí. Na rozdiel od slovenských verejnoprávnych médií napríklad ČT vyrobila veľmi úspešný seriál Desať storočí architektúry, vrcholiaci veľkou výstavou, či 30-dielny Big-bít, kde je aj alikvotná slovenská časť neopakovateľnej doby vzdoru, nádeje a hodnôt, ku ktorým dnes sotva nájdeme v džungli povrchnej komercie pandant. U nás som už druhýkrát musel počúvať absurdné sťažnosti riaditeľa STV na vlastných podriadených. Keby takto konal stavbyvedúci – teda, že by sa nemal čím iným pochváliť, iba že ho murári neposlúchajú, tak je do hodiny na dlažbe a nie v Smotánke. Možno by spomínaný zamestnanec STV mohol ísť prednášať na fakultu manažmentu na severovýchod od Ulánbátaru. Upokojeniu nervov diváka iste nepridá ani bežné meškanie vybraného programu. Povedzme o 20.30 je donútený otvoreným vydieraním zízať plných päť minút – čo je jeden program odstreďovania v práčke – na stupídnu a agresívnu reklamu. Poslucháč so slabým srdcom je ohrozený každé ráno. Slovenským rozhlasom, pretože okolo siedmej ráno zaznie z nepochopiteľných dôvodov taká rezká ľudovka (najmä obsahom), akú na zábave zvyčajne hrajú až po polnoci. A keď to zvládne, tak osemkrát z desiatich pokusov na neho dopoludnia spadne z éteru tragickosť, beznádej, krivda a poníženie, pohreb a kar, prehry a bolestínstvo jednotlivcov, no v podstate vždy aj celého ťažko skúšaného slovenského národa. Vždy ponižovaného tými, čo už nie sú tu – Frankami, Tatármi, Turkami, monarchiou, Československom. Pravda, okrem komunistov, lebo tí sú tu furt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ani zákazmi sa zrejme ešte nikdy nepodarilo dosiahnuť to, čo zákaz sledoval. Samozrejme, veľké obchodné domy sa stali novými pútnickými miestami pre čačky a nepotrebné veci, čo potrebujú predať predajcovia a nie kúpiť kupujúci. Nezasýtení Slováci ich nedeľami korporatívne, s celými rodinami, navštevujú. Nečudo, veď je to iba čosi cez desať rokov, keď o takom niečom ani nechyrovali, keď boli v telke sovietske filmy a pomaranče raz za rok.

Skôr by bolo zaujímavé vyjsť viac v ústrety potenciálnym návštevníkom kostolov. Neviem, či vôbec v niektorom chráme na Slovensku nájdete program bohoslužieb, keď práve kostol nie je otvorený. A to býva iba počas omše. Keby ste chceli ísť prvýkrát v nedeľu do kostola, či už na dedine, alebo v meste, musíte čakať celé dopoludnie, aby ste sa časovo utrafili. Žiadny oznam, žiadny odkaz. Holá neprístupná brána.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad veľmi príjemná je vždy v pracovný deň polhodinová omša o dvanástej v tichu a šere korunovačného Dómu Sv. Martina v Bratislave. Na zastavenie sa, meditáciu, vypočutie Božieho slova či prijatie sviatosti. Ale ak je zatvorené, tak sa to nedozviete. Uprostred Michalskej ulice je nenápadný šperk – gotický kostolík Sv. Kataríny. Na dverách stojí, že omša je každý štvrtok o 16.30. Vidíte to však iba vtedy. Inokedy sú dvere prekryté veľkými zatvorenými vonkajšími vrátami.

Možno k úvahám o zákaze nedeľného predaja viedli čudné výsledky prieskumu v bode „počet veriacich“. Len ako zdravo vplývať na tých, ktorí sú verejne hrdí na svoju výkonnú komunisticko-funkcionársku minulosť súčasne s bozkávaním prsteňa Svätého otca? Alebo na Slovensku stačí byť samostatným prezidentom, a totalitný režim už potom nie je v rozpore s Evanjeliom?

SkryťVypnúť reklamu

FERO GULDAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 104
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 083
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 047
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 828
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 713
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 550
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu