
Odporcovia trestu smrti protestujú pred popravou vraha-básnika. FOTO - TASR/AP
Štyridsaťosemročný Anderson bojoval o život dlhú právnu bitku až do poslednej chvíle. Na jeho strane stáli aj členovia PEN klubu, medzinárodných spisovateľských združení: podľa nich Andersonova premena vo väzení na uznávaného autora, básnika a dramatika je dostatočným argumentom odpustiť mu najvyšší trest.
Sudcov to však neoslovilo. Napokon Najvyšší súd USA v pondelok večer odklad popravy odmietol.
Kalifornský guvernér Gray Davis nepochybuje o jeho vine. „Niet pochýb, že pán Anderson s IQ 136 je mimoriadne inteligentný. Jeho inteligencia však iróniou osudu zároveň podčiarkuje hanebnú brutálnosť a ľahostajnosť, s akou spáchal svoje zločiny,“ odôvodnil v sobotu odmietnutie Andersonovej žiadosti o milosť.
Anderson považuje sám seba za profesionálneho vlamača. V roku 1977, keď si odpykával trest v Utahskej štátnej väznici, zabil spoluväzňa. O dva roky neskôr utiekol a podľa žaloby na úteku spáchal najmenej jednu nájomnú vraždu. V roku 1980 v San Bernardine v Kalifornii obsadil opustený dom v blízkosti domova starej penzionovanej učiteľky Elizabeth Lymanovej. Najprv ju niekoľko dní pozoroval, potom sa v noci vlámal do jej domu a strelil jej do tváre, keď sa zobudila a prekvapila ho počas vykrádania spálne. Podľa vyšetrovateľov ju potom nechal v posteli vykrvácať, zatiaľ čo on si varil večeru a pozeral televíziu, kým na miesto nedorazila polícia, ktorú zavolali susedia.
Za túto vraždu Andersona odsúdili na smrť v roku 1981. V roku 1985 Najvyšší kalifornský súd rozsudok zrušil. Iná porota znovu posúdila dôkazy a znovu rozhodla o jeho vine a treste smrti, a to v roku 1986.
Počas pobytu v cele smrti sa Anderson venoval štúdiu a začal písať, za čo získal dve ceny PEN klubu za poéziu. Jeho básne poslúžili ako základ hry Nárek z cely smrti, ktorú uviedli na experimentálnych scénach v New Yorku v polovici 90. rokov. Podľa Andersonových prívržencov má výnimočný talent, s ktorým opísal témy, ako sú väzenie, smrť a vina. „Jeho dar súcitu je najväčšou odmenou za osobnú premenu,“ povedal Bell Gale Chevigny, profesor literatúry na Newyorskej štátnej univerzite. Kalifornia má takmer šesťsto väzňov v celách smrti. (reuters)