Pôvodne poslanci mienili uspokojiť len obyvateľov Dobrej, ktorá je časťou obce Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou. Navrhli, aby Dobrú vláda osamostatnila aj bez súhlasu Kvakoviec a napriek tomu, že nové obce by mali menej ako potrebných 3-tisíc obyvateľov.
Poslanec Karol Mitrík z SDKÚ však navrhol, aby sa nová úprava týkala všetkých obcí. Návrh parlament schválil, aj keď väčšina členov SMK a KDH bola proti. Zákon osamostatnenie časti obce podmieňuje tým, že oň musia požiadať aspoň tri štvrtiny jej obyvateľov, Iván Farkas z SMK tvrdí, že obec nemožno obísť a "nie je možné, aby do toho vstupoval štát".
Pavol Abrhan z KDH si kladie otázku, prečo má rozhodovať o rozdelení obce exekutíva. Súhlasil by, keby takúto právomoc mal parlament. Nazdáva sa, že zákon môže odporovať ústave.
Vedúci petičného výboru za osamostatnenie Dobrej Ján Onderišin nesúhlasí. Pripomína, že nato, aby nejakú obec rozdelili aj bez jej súhlasu, musí časť, ktorá sa chce osamostatniť, spĺňať "prísne podmienky", a to sa podľa neho týka máloktorej obecnej časti. Takže lavína osamostatňovania podľa neho nehrozí.
Vládny splnomocnenec pre decentralizáciu Viktor Nižňanský zákon považuje za zlý aj preto, že ignoruje nevýhody rozdrobenosti sídelnej štruktúry, ktorá je už dnes podľa neho veľká. Užitočné by bolo naopak "združovanie, spolupráca a zlučovanie obcí". Únia miest Slovenska, ktorá má rovnaký názor, požiadala prezidenta, aby zákon parlamentu vrátil.
Ivan Gašparovič prvý z radu podobných zákonov - o Kežmarku a Ľubici - parlamentu vrátil. Ten ho síce opäť prijal, čím vláda získala oprávnenie pričleniť časť Ľubice ku Kežmarku, no generálny prokurátor Ústavnému súdu navrhol, aby posúdil, či zákon je v súlade s ústavou.
Ako to je
Obec sa môže rozdeliť, ak nové obce (teda časť, ktorá sa má osamostatniť, a zvyšok pôvodnej obce):
- budú mať (každá svoje) katastrálne územie alebo súbor katastrálnych území tvoriaci súvislý územný celok,
- najmenej 3 000 obyvateľov,
- urbanisticky nesplynuli s ostatnými časťami obce.
Obec nemožno rozdeliť, ak do rozvoja časti, ktorá sa má osamostatniť, boli vložené investície, od ktorých je závislá celá obec.
Podmienkou je platné miestne referendum o rozdelení obce, teda také, na ktorom sa zúčastnila aspoň polovica voličov a rozhodnutie bolo prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov.
Obce rozdeľuje vláda. Rozhodnúť o tom však možno iba so súhlasom obce.
Ako to má byť
O rozdelení obce vláda môže rozhodnúť aj bez jej súhlasu, ak osamostatniť sa má časť, ktorá pôvodne bola obcou a:
- má samostatné katastrálne územie alebo súbor katastrálnych území tvoriaci súvislý územný celok,
- urbanisticky nesplynula s ostatnými časťami obce, ktorá sa má rozdeliť,
- do jej rozvoja neboli vložené investície, od ktorých je závislá celá obec,
- petíciou o to žiada aspoň 75 percent jej obyvateľov. (joč)