V Taliansku si fajčiari zvykli chodiť na cigaretu vo fajčiarňach pod holým nebom. FOTO - TASR/AFP |
V najväčšej škandinávskej krajine sa reštriktívne opatrenie, ktoré má za cieľ zlepšiť prostredie pre personál aj hostí v reštauráciách a prinútiť fajčiarov, aby cigarety definitívne odložili, nestretlo so zásadným odporom ani s veľkými protestmi. Už doterajšie podmienky boli k fajčiarom dosť prísne, a tak Švédi novú normu nevnímajú ako radikálnu zmenu. Skôr je to len ďalší krok v dlhodobej kampani proti fajčeniu.
"Všetko nasvedčuje, že tento prechod sa uskutoční úplne bez problémov," zhrnula situáciu krátko pred krčmovým "veľkým treskom" Anna Östbomová zo Štátneho inštitútu pre verejné zdravie. Podľa jej optimistického odhadu sa len málo Švédov bude pokúšať podvádzať tajným fajčením na toaletách či pred inšpekciou utajených miestnostiach, čo skúšali v niektorých írskych krčmách.
Dodržiavanie nového opatrenia budú robiť úrady na miestnej a okresnej úrovni. Hostí, ktorí zákaz odmietnu rešpektovať, môžu z podniku vykázať. V prípade väčšieho konfliktu zavolajú políciu. Nedisciplinovanosť hostí, ak nebude sprevádzaná násilím alebo prílišnou tvrdohlavosťou, však nebudú trestať pokutami alebo ešte tvrdšími postihmi.
Peňažité tresty však hrozia majiteľom reštaurácií, ktorí by chceli zákaz ignorovať. V prípade opakovaného a zarytého odporu môže reštaurácii, hostincu alebo nočnému baru hroziť odobranie licencie.
V Európskej únii neexistuje jednotná politika proti fajčeniu v reštauračných zariadeniach. Odporúčania zo strany únie nemajú záväzný charakter. Existuje však direktíva Rady Európy proti fajčeniu na pracoviskách, podľa ktorých musí byť personál chránený proti škodlivému vplyvu fajčenia.
Okrem už spomínaných členských krajín dvadsaťpäťky a Nórska fajčenie v reštauračných zariadeniach úplne zakazujú aj Bhután, Nový Zéland, Uganda, šesť štátov USA a šesť provincií v Kanade.
Autor: TOMÁŠ SNIEGOŇ, čtk