Mnohé klimatizované budovy majú len 18 stupňov, niekedy dokonca ešte menej. Ako to prežiť bez ujmy na zdraví? Pri prechode z rozhorúčených ulíc, kde môže byť teplota často nad 30 stupňov do klimatizovaných studených budov a zase naopak, telo zažíva doslova tepelný šok. Z náhleho ochladenia nám hrozí "seknutá" chrbtica, bolesti kĺbov, zápaly hrdla, dýchacích ciest, zubov a iné nepríjemnosti.
Ako im predísť,
čo je dobré vedieť
1. Teplota vnútorných priestorov by oproti vonkajšej nemala byť nižšia o viac než 6 až 8 stupňov.
2. Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu. Ak odchádzate z budovy do horúčavy, počkajte aspoň päť minút na chodbe alebo vo vestibule, kde je teplota o niečo vyššia. Pred odchodom von sa poriadne napite - najlepšie nechladenej minerálky.
3. Ak prichádzate zvonka do klimatizovanej miestnosti, kde je chladnejšie ako sa odporúča, majte prichystaný sveter a ponožky.
4. Ak je klimatizácia na vašom praco
visku staršieho typu a vytvára prievan, potom máte ešte väčšiu smolu, ako si myslíte. Stačí, ak na vás niekoľko hodín denne fúka chladný vzduch a môžete mať chronické problémy dýchacích
ciest, prínosových dutín, zubov, kĺbov, s platničkami a podobne.
5. Aj keď máte klimatizáciu, vetrajte aspoň dvakrát denne, ak to dovolí systém okien. Nie všetky klimatizačné systémy majú filtre, niektoré vzduch iba ochladzujú. Dýchate vlastne stále ten istý vzduch. n