Bratislava 30. januára (TASR) - Odhaľovaním nelegálneho zamestnávania v SR by sa mala zaoberať špecializovaná inštitúcia, napríklad na spôsob pracovnej polície v Nemecku. "Spoločnosť musí mať nástroj, ktorý dokáže čiernu prácu jednoznačne eliminovať," uviedol na dnešnej tlačovej besede generálny inšpektor práce Národného inšpektorátu práce (NIP) Milan Šemelák.
Kontrola v tejto oblasti, ktorú prebral NIP od Národného úradu práce (NÚP) v polovici minulého roka, je podľa neho len jednou z priorít NIP. Okrem toho súčasných 190 inšpektorov práce preveruje u zamestnávateľov dodržiavanie celej agendy pracovnoprávnych a mzdových predpisov a záväzkov z kolektívnych zmlúv, uplatňovanie predpisov o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a technickú bezpečnosť strojov. Inšpektorom práce chýba dostatočné technické vybavenie a lepšia finančná motivácia, keďže ich priemerný mesačný zárobok dosahuje zhruba 11 500 Sk.
M. Šemelák zdôraznil, že v poriadku nie je ani legislatíva, ktorá nevytvára dostatočný právny a inštitucionálny základ pre efektívne riešenie problému čiernej práce. Problémom je najmä to, že na zamestnaní bez pracovnej zmluvy sa dohodnú obe strany - zamestnávateľ aj zamestnanec, pričom inšpektori nedisponujú v tomto smere dostatočnými kompetenciami. Nemajú napríklad právo legitimovať osoby prítomné na pracovisku ani vstupovať na pozemky a do nehnuteľností v súkromnom vlastníctve. "Z 18 371 skontrolovaných osôb za obdobie od 1. júla do konca minulého roka sme zistili vykonávanie ilegálnej práce u 190 osôb, čo predstavuje jedno percento," zhodnotil M. Šemelák. Úspešnosť NÚP sa v priebehu jedného roka pohybovala na úrovni zhruba 2,7 %. Zvýšiť efektívnosť kontrol by mala okrem iného novelizácia zákona o inšpekcii práce, ktorou by sa mal na prebiehajúcej schôdzi zaoberať parlament.
Za dostatočne efektívny nástroj pri riešení tohto problému nepovažuje M. Šemelák ani dohodu o spolupráci pri odhaľovaní nelegálnej práce, ktorej signatárom je v súčasnosti už 12 zainteresovaných inštitúcií vrátane Ústredného daňového riaditeľstva, Policajného zboru a sociálnej a zdravotných poisťovní. Ako skonštatoval, potrebné je pripraviť zákon o nelegálnej práci, ktorý by pretransformoval túto spoluprácu do legislatívnej podoby aj s vymedzením kompetencií jednotlivých orgánov. Zároveň by mal stanoviť dostatočné sankcie tak, aby sa ilegálne zamestnávanie nevyplácalo, dodal.
Účastníci dohody by mali vyhodnotiť jej výsledky na stretnutí vo februári tohto roka, na ktorom NIP navrhne aj konkrétne opatrenia vo viacerých oblastiach vrátane legislatívy a vzťahu k verejnosti.