BRATISLAVA - Počet rodičov, ktorým štát vypláca náhradné výživné, stúpa. V marci, keď mohli dostať výživné po prvý raz, ho dostávalo 153 rodičov, v apríli už 331. V marci im úrady vyplatili namiesto nezodpovedných bývalých partnerov 310-tisíc, v apríli 854-tisíc korún.
Väčšinou ide o rodičov v hmotnej núdzi. Ostatných odrádza najmä množstvo dokumentov, ktoré treba vybaviť. "Kým o náhradné výživné požiadate, musíte získať množstvo rozhodnutí. Vybavenie každého stojí kopu času," hovorí Bratislavčanka Helena.
Problém je najmä s právoplatným rozhodnutím súdu o výživnom a návrhom na výkon rozhodnutia. Helena hovorí, že v jej prípade súd o výživnom rozhodoval rok. Po rozhodnutí by mal do 30 dní, v prípade sporov týkajúcich sa detí do 10 dní, poslať rozsudok rodičovi, ktorý má výživné platiť. "Exmanžel sa vyhýbal doručeniu rozsudku štyri mesiace, potom začala zase plynúť lehota na odvolanie."
Výkonu rozhodnutia sa na súde možno domáhať hneď, ak rodič s platením výživného mešká aspoň deň. Úrad práce však potrebuje potvrdenie od súdu, že súdny exekútor aspoň tri mesiace nedokázal peniaze vymôcť. Helena získala aj toto potvrdenie, úrad práce jej náhradné výživné prisúdil a znížil jej dávku v hmotnej núdzi. Medzitým sa však exmanžel zľakol trestného oznámenia za zanedbanie výživy, ktoré na neho Helena podala, a dlh zaplatil.
Pre Helenu to znamená ďalšie problémy - úrad jej výplatu výživného zastaví, naďalej však bude dostávať znížené sociálne dávky. Ak manžel prestane na dieťa opäť platiť, tak ako sa to stalo už niekoľkokrát, a ona bude chcieť opäť náhradné výživné, musí znova podať na súd návrh na výkon rozhodnutia a opäť čakať tri mesiace.
Igor Kňazovický z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí, že zákon o náhradnom výživnom sa snažil pomôcť rodičom tým, že povinnosť podať trestné oznámenie na dlžníkov presunul na úrad práce. Úrady výživné, ktoré zaplatia, majú vymáhať aj s 25-percentným penále.
Kňazovický priznáva, že Helenin prípad nie je výnimočný. Mnoho neplatičov sa podľa neho rozhodne zaplatiť výživné v poslednej fáze vybavovania náhradného výživného, v snahe vyhnúť sa trestnému stíhaniu úradom. Potom ho však platiť prestanú a expartner musí doklady vybavovať znova. (haj)
Neplatiči sa viac boja odsúdenia za trestný čin
Od januára sa sprísnili tresty pre rodičov, čo neplatia výživné. Právnici tvrdia, že práve hrozba odsúdenia je najväčšou pomocou pre rodičov, ktorým deti zostali.
Minulý rok polícia stíhala za neplatenie výživného 8256 ľudí, za neplatenie výživného však minulý rok odsúdili len 1924 páchateľov.
Od januára je trestným činom nielen neplatenie výživného tri mesiace po sebe, ale aj nezaplatenie časti výživného za ktorékoľvek tri mesiace v priebehu dvoch rokov. Trestná sadzba za neplatenie z nedbanlivosti sa zvýšila na dva roky, za úmyselné neplatenie na tri a za opakované na päť rokov. (haj)