Taliansky minister sociálnych vecí Roberto Maroni vyzval na návrat líry, čo spôsobilo krátkodobý pokles eura.
FOTO - REUTERS
RÍM, BRATISLAVA - Diskusiu o kolapse eura včera posunul ďalej taliansky minister sociálnych vecí Roberto Maroni. V talianskom denníku Repubblica vyzval na referendum, v ktorom by Taliani mohli zvážiť návrat k svojej predchádzajúcej mene líre. Euro označil za vinníka spomalenia talianskej ekonomiky, rastu nezamestnanosti a straty konkurencieschopnosti. V minútach po zverejnení jeho slov euro kleslo zhruba o pol percenta, no po reakciách predstaviteľov Európskej centrálnej banky časť strát zmazalo. Od marca, keď sa objavili náznaky odmietnutia euroústavy vo Francúzsku, je euro oproti doláru slabšie o desať percent.
Späť k líram
Roberto Maroni, ktorý síce je podľa agentúry Reuters "prvoligovým" vládnym politikom, no jeho názory málokedy zastávajú tvorcovia ekonomickej politiky Talianska, odkázal Európskej centrálnej banke, aby ona skúsila presvedčiť živoriacich talianskych podnikateľov, že euro bolo úspechom. Šéfa ECB Jean-Claude Tricheta, ktorý vo štvrtok nazval debatu o kolapse eura za absurdnú, nazval Maroni "zodpovedným za katastrofu eura".
Maroni našiel i odpoveď na situáciu, v ktorej je dnes talianska ekonomika: dať vláde moc ochraňovať národný priemysel pred zahraničnou konkurenciou i právo kontrolovať menový kurz. Taliansko si v časoch líry pomáhalo devalváciou vlastnej meny, keď potrebovalo zlepšiť konkurencieschopnosť svojich firiem. Vstupom do eurozóny sa krajiny vrátane Talianska vzdali vlastnej meny i určovania úrokových sadzieb. Zodpovednosť za menovú politiku odovzdali Európskej centrálnej banke.
Absurdná debata
Debata o možnom zrušení eura sa objavila v médiách po odmietnutí euroústavy vo francúzskom referende. Nemecký magazín Stern špekuloval, že o tejto téme spolu hovorili nemecký minister financií Hans Eichel a šéf nemeckej Bundesbank Axel Weber. Obaja to popreli a vyhlásili, že euru dôverujú. O deň neskôr noviny citovali poradcu šéfa Európskej komisie Paula de Grauweho, ktorý spochybnil zmysluplnosť eura bez politickej integrácie.
Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Otmar Issing označil úvahy Maroniho za cestu k "hospodárskej samovražde". Európska komisia i nemecká vláda diskusie o rozpade eurozóny odmietli. Komisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia vyhlásil, že zrušiť euro je nemožné a že jednotná mena priniesla krajinám množstvo výhod. Podľa Issinga je euro dobré pre všetky štáty do tej miery, "do akej sa ony samy snažia byť pre menovú úniu lepšie pripravené".
Za nezmyselnú považujú otázku rušenia eura dokonca aj ekonomickí analytici z tábora euroskeptikov. Markéta Šichtařová, česká ekonómka z Next Finance, tvrdí, že na rozpad eurozóny neexistuje ekonomický dôvod. "Ekonómovia o probléme, že eurozóna nie je optimálnou menovou oblasťou, vedeli a politikov varovali. Žiaľ, politické rozhodnutie zaviesť euro malo prednosť pred ekonomickým názorom rovnako, ako je to dnes v Česku," povedala. Šichtařová podobne ako ďalší českí analytici si myslí, že Česko by malo prijatie eura odsunúť za rok 2010, kedy plánuje zavedenie spoločnej meny.
Sklamaní ekonómovia
Kritici projektu jednotnej meny sa obávali, že menová únia môže fungovať len v prostredí, kde je politická únia a jednotná rozpočtová a makroekonomická politika. Eurozóna sa preto dohodla na Pakte stability a rastu, ktorý zaviazal členské štáty k obmedzovaniu rozpočtového schodku a štátneho dlhu. Rozpočtový deficit, ktorý by nemal prekročiť tri percentá hrubého domáceho produktu, však niekoľkonásobne porušilo viac krajín eurozóny vrátane Nemecka a Francúzska. Rada ministrov EÚ odmietla vinníkov pokutovať. Okrem toho, marcový summit EÚ zmäkčil pravidlá Paktu stability, čím podľa niektorých ekonómov de facto stratil zmysel.
Podľa Martina Bruncka, poradcu slovenského ministra financií, je súčasná debata o páde eura napriek nedisciplinovanosti niektorých štátov absurdná. "Reálne je to nezmysel. Skôr to vnímame v politickej rovine - ide o deklarácie politikov adresované ich domácemu publiku. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by sme mali považovať projekt eura za ohrozený." Bruncko dodal, že výhody zavedenia eura na Slovensku v plánovanom termíne január 2009 sú jednoznačné. "Je to v záujme občanov aj celej ekonomiky," povedal Bruncko.
Autor: čtk