BRATISLAVA - Ministerstvo hospodárstva na čele s predsedom ANO Pavlom Ruskom odmieta zverejniť zoznam členov monitorovacieho výboru, ktorý kontroluje využívanie peňazí z eurofondov. Konkrétne ide o "operačný program" priemysel a služby, cez ktorý v rokoch 2004 až 2006 pôjde 300 miliónov eur. Iné rezorty členov výboru zverejnia.
SIS vo svojej správe za minulý rok upozornila, že existujú snahy získať vplyv na prerozdeľovanie peňazí z fondov únie.
Maroš Havran, hovorca ministerstva hospodárstva, povedal, že "členovia výboru si zverejnenie svojej totožnosti neprajú, lebo sa obávajú tlaku žiadateľov o peniaze". Tvrdí, že zverejnenie im neprikazuje žiaden zákon a dokonca by to bolo v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov.
Havran dodal, že ministerstvo sa môže ešte raz členov výboru spýtať, či si to "nerozmysleli" a či svoju totožnosť odhalia. "Aj keď si nemyslím, že by to bolo pre dobro veci."
Ministerstvo neplní ani uznesenie vlády a nerešpektuje upozornenie Úradu boja proti korupcii, že má do výboru zaradiť zástupcu mimovládnej organizácie, tvrdí Barbora Černušáková zo združenia Priatelia Zeme. V minulosti podali viac trestných oznámení na ministerstvo, lebo nezverejnilo zmluvy s investormi. Už v dvoch prípadoch na súde vyhrali.
Podľa Havrana sú však vo výbore členovia mimovládnych organizácií. Vymenoval, že sú tam "zástupcovia Klubu 500, Asociácie zamestnávateľských zväzov, Združenia podnikateľov Slovenska, Združenia priemyselných zväzov či Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory". Vybrali si ich vraj preto, lebo majú odborné vedomosti z priemyslu a podnikania.
Grémium tretieho sektora, ktoré združuje mnohé mimovládne organizácie, nominovalo ešte v roku 2002 do výboru Romana Havlíčka. "Pre údajné nedostatočné odborné kritériá minister návrh odmietol," povedala Černušáková.
Havran povedal, že Havlíček nie je odborníkom na priemysel a podnikanie. Černušáková oponuje, že Havlíček sa "venuje eurofondom niekoľko rokov a v minulom roku ho Rada vlády nominovala do monitorovacieho výboru pre kohézny fond". Havran sa odvolal na smernicu Európskej rady, že v monitorovacích výboroch majú byť zastúpené významné mimovládne organizácie, nie "konkrétne mimovládky".
Monitorovací výbor si schválil štatút, že "zosúlaďuje záujem ministerstva hospodárstva a požiadavky podnikateľskej obce".
(rk)