S prezidentom si porozumel aj jeho niekdajší tvrdý kritik Milan Markovič. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič podporuje iniciatívu Verejnosť za verejnoprávnosť. Jej zástupcovia Milan Markovič, Ľudmila Farkašovská, Miron Zelina, Marián Kleis a Gustáv Solár za ním včera prišli na hodinu do Prezidentského paláca. Prítomná bola aj riaditeľka sekcie médií na ministerstve kultúry Zuzana Mistríková a člen Rady STV Bohumír Bobocký.
"Problém s verejnoprávnou Slovenskou televíziou existuje, ale nie je to taký problém, ktorý by mal hovoriť o Slovensku ako o nekultúrnej krajine," myslí si Gašparovič. Bol by rád, aby vedenie STV stretnutie ani samotnú výzvu nechápalo ako revoltu. Verejnoprávna televízia by podľa neho mala byť otvorená názorom druhých. Na otázku, či to tak nie je, odpovedal: "Podľa všetkého nie."
"Dostali sme nádej, že nie sme osamotení," povedal po stretnutí Markovič, niekdajší tvrdý Gašparovičov kritik. Podľa neho nebolo ťažké prezidenta presvedčiť, aby svoje výhrady k dianiu v kultúre a verejnoprávnych médiách začlenil aj do správy o stave republiky, ktorú prednesie v parlamente v júni.
Iniciatíva chce podnietiť aj schôdzu parlamentu o problémoch STV a celej slovenskej kultúry a pokračovať v stretnutiach s ústavnými činiteľmi. "Nech nikto neráta s tým, že sa unavíme," povedal Markovič. Najbližšie sa bude diskutovať vo štvrtok.
Najväčšou výhradou signatárov výzvy je, že STV nenapĺňa myšlienku duálneho vysielania, prestáva byť šíriteľom vzdelávania a osvety, ignoruje svoje základné poslanie a zanedbáva pôvodnú tvorbu. "Za čias Mateja Hrebendu chodili tí múdrejší pomedzi tých menej múdrych ľudí. Bolo by nesprávne, keby sme teraz volili opačný postup," myslí si lekár Gustáv Solár.
Podľa Mistríkovej štát dlhuje STV a SRo riešenie, ktoré by ich manažmentom poskytlo perspektívu. Oceňuje, že televízia má dnes istú nezávislosť, na druhej strane ho to zaväzuje, aby vyhodnocoval svoju činnosť. "Ak si zo 700-tisíc detí naladí Večerníček len 14-tisíc, je niekde problém." (tasr, sita, zu)