Brusel 30. januára (TASR) - V Bruseli sa dnes začal boj medzi Európskou úniou (EÚ) a kandidátskymi krajinami strednej a východnej Európy (KSVE) o rozdeľovanie miliardových agrárnych dotácií. Európska komisia (EK) dnes v Bruseli predložila stratégiu rozširovania únie, ktorá predpokladá, že nové členské štáty by mali na 100-% výšku dotácií čakať až 10 rokov. V Poľsku, ktoré je výrazne orientované na poľnohospodárstvo, už tento návrh vyvolal jednoznačný odpor.
Ak by subvencie poľských roľníkov nezodpovedali dotáciám v súčasnej EÚ, znamenalo by to "členstvo druhej triedy", čo sa nedá akceptovať, zdôraznil poľský minister poľnohospodárstva. Poľskému obyvateľstvu, najmä na vidieku, sa tak vstup do EÚ bude páčiť ešte menej.
Franz Fischler uviedol, že stratégia zabezpečí, aby na tom roľníci v nových členských štátoch boli po vstupe do únie lepšie. Poľský minister poľnohospodárstva Jaroslaw Kalinowski považuje za "absolútne neprijateľné", ak poľským roľníkom nebudú hneď od začiatku garantované priame platby, tak ako aj roľníkom v súčasných členských krajinách.
Podľa plánov Bruselu by malo 10 kandidujúcich krajín do únie vstúpiť v roku 2004 a ich poľnohospodári by mali dostať každý rok najskôr len jednu štvrtinu z objemu priamej pomoci, ktorú dostávajú ich kolegovia napríklad z Nemecka alebo Francúzska. Tieto platby by sa mali do roku 2013 postupne vyrovnávať a vtedy by sa mala skončiť "dvojrýchlostná agrárna politika EÚ".
Fischler zároveň navrhuje, aby sa o 50 % voči normálnej hladine EÚ navýšili prostriedky určené na vidiecky rozvoj nových členov únie. "Naša rozšírená rozvojová politika otvorí roľníkom značné príjmové možnosti prostredníctvom vyrovnávacích platieb pre znevýhodnené územia, rovnako prostredníctvom opatrení súvisiacich so životným prostredím v poľnohospodárstve, ako aj pravidiel predčasnej penzie alebo investičnej výpomoci," uvádza agrárny komisár EÚ.
Ak by priame dotácie roľníkom - napríklad v Poľsku - dosiahli ihneď úroveň EÚ, znamenalo by to dodatočný podnet na to, aby na vidieku zostalo všetko po starom a nutné štrukturálne reformy by sa predĺžili o niekoľko rokov, argumentoval Fischler. Návrh Bruselu predpokladá v časovom horizonte rokov 2004 až 2006 dotácie 10 novým členom únie vo výške 8,26 miliardy EUR. Táto suma sa podľa Bruselu nachádza pod hornou hranicou rozširovacích agrárnych nákladov, na ktorých sa dohodli prezidenti a premiéri krajín EÚ už v roku 1999.
Predvstupové rokovania EÚ a kandidátskych krajín o poľnohospodárstve by mali byť ukončené ešte tento rok. Avšak k ukončeniu vedie tŕnitá cesta, keďže uchádzači o členstvo v únii chceli doteraz hneď po prijatí do únie (v roku 2004) 100-% finančnú pomoc.
* 3 mma zll