"Taliansko a Nemecko sú najeurópskejšími krajinami Európskej únie. Hoci bolo Taliansko po dlhé roky slabým členom medzi veľkými európskymi krajinami, teraz chce znamenať viac. Potrebujeme Európu a Európa potrebuje silný prínos Talianska," uviedol v Ríme na stretnutí so zahraničnými novinármi taliansky minister.
Buttiglione v súvislosti s nedávnymi napätými vzťahmi medzi Talianskom a EÚ pripustil, že Taliansko spravilo niektoré chyby. "Možno sme spravili nejaké chyby, alebo sme nedostatočne vyjadrovali naše postoje na niektoré otázky a chceme to zmeniť tým, že budeme jasnejšie rozširovať naše názory," vyhlásil minister a dodal, že nejde o žiadnu kampaň. Zároveň uviedol, že podľa jeho názoru je v súčasnosti najužším spojencom Talianska v rámci EÚ Británia.
Od nástupu stredopravej vlády premiéra Silvia Berlusconiho v júni minulého roka nabrali vzájomné vzťahy medzi Talianskom, Bruselom a jeho európskymi partnermi turbulentný kurz. Štát, ktorý bol donedávna považovaný za jedného z najväčších advokátov únie, sa postavil podobne ako doteraz najväčší euroskeptik Británia proti viacerým krokom zo strany EÚ.
Začalo sa to počiatočným nesúhlasom Talianska k otázke jednotného európskeho zatykača, odmietnutím kúpy nového vojenského transportného lietadla, ktorá sa mala stať míľnikom paneurópskej obrannej stratégie. Začiatkom tohto roka to bola dobrovoľná rezignácia najrešpektovanejšieho ministra Berlusconiho vlády Renata Ruggiera, ktorý odstúpil kvôli euroskepticizmu rímskeho vládneho kabinetu. Tento týždeň si Berlusconi vo funkcii dočasného ministra zahraničných vecí presadil kontroverznú kandidatúru vicepremiéra a predsedu postfašistickej Národnej aliancie (AN) Gianfranca Finiho na post reprezentanta Talianska v Konvente o budúcnosti Európy a to aj napriek tomu, že tam Taliansko už bolo proporcionálne zastúpené Giulianom Amatom vo funkcii podpredsedu.