FOTO |
Ak vám niekto poškodí auto, môžete dostať od poisťovne namiesto celej škody len 60 percent očakávanej sumyBRATISLAVA - Pri nehode nedostane motorista od poisťovne peniaze za celú spôsobenú škodu. Ak nemá uzatvorené havarijné poistenie, z povinného zmluvného poistenia dostane zvyčajne menej peňazí, ako zaplatil za opravu. Týka sa to predovšetkým starších áut.
Miroslav Gazdík mal v apríli nehodu. Stál na semafore a zozadu do neho narazilo auto. Za opravu auta zaplatil vyše 12-tisíc korún. Od poisťovne dostal len 60 percent z tejto sumy. "Poisťovňa mi preplatila z mojej škody 13 200 korún, ktorú som ja zaplatil v opravovni, len 7900 korún s odôvodnením, že mám staré auto a po oprave sa hodnota môjho auta zvýši," hovorí Gazdík.
Podľa poisťovní sa opravou staršieho auta jeho hodnota zvýši. Ak má niekto napríklad starú škodovku, ktorej cena je 10-tisíc korún a pri oprave vymenia dvere, ktoré stoja 12-tisíc, auto bude hodnotnejšie. Poisťovne argumentujú, že z povinného poistenia preplácajú len skutočnú škodu a nie náklady na opravu.
"V zmysle Občianskeho zákonníka má poškodený nárok na náhradu skutočnej škody. Tá predstavuje primerané náklady na opravu poškodeného vozidla, od ktorých sa odpočíta výška zhodnotenia vozidla," povedal riaditeľ oddelenia poistenia motorových vozidiel poisťovne Uniqa Imrich Polák.
Hovorca ČSOB Poisťovne Emil Mitro takisto tvrdí, že skutočná škoda sa nemusí rovnať nákladom na opravu. Skutočná škoda sa vypočíta podľa veku vozidla, najazdených kilometrov a opotrebovania. "Taktiež poškodený môže preukázať, že v predchádzajúcom období vykonal opravy na vozidle, ktoré mohli zhodnotiť vozidlo," hovorí Mitro. Na základe toho sa vyráta, akú hodnotu mali poškodené veci v čase havárie a podľa toho poisťovňa zaplatí škodu.
Poškodený však môže dostať aj viac peňazí, ako stála oprava. Podľa Mitra ak pri oprave príde k znehodnoteniu auta, toto znehodnotenie sa pripočíta k cene za opravu a poškodený dostane viac peňazí ako zaplatil za opravu. Môže to nastať napríklad vtedy, ak sú pri havárii poškodené dvere, ktorých cena je 20-tisíc korún, no nedajú sa nikde kúpiť. V servise ich teda namiesto výmeny opravia a za prácu si vypýtajú 15-tisíc korún. Aj napriek tomu by poškodený dostal od poisťovne 20-tisíc korún.
Na rozdiel od povinného poistenia sa z havarijného preplácajú náklady na opravu a nie výška škody. Tie však môžu byť maximálne vo výške aktuálnej trhovej hodnoty auta. Ak napríklad niekto kúpil auto za 400-tisíc korún pred piatimi rokmi a dnes je jeho hodnota 250-tisíc korún, poisťovňa za neho preplatí najviac túto sumu.