Ako Casanova vymyslel sám seba

Literárnemu a spoločenskému odkazu Giacoma Casanovu sa venovali hostia Festivalu spisovateľov Praha aj na jednom z rozhovorov v Divadle Minor. Nemecký spisovateľ Peter Schneider vníma ako veľmi moderný prvok jeho existencie skutočnosť, že "vymyslel ...

Nemecký spisovateľ Peter Schneider počas diskusie o Casanovovi na pražskom literárnom festivale.


FOTO - ČTK


Literárnemu a spoločenskému odkazu Giacoma Casanovu sa venovali hostia Festivalu spisovateľov Praha aj na jednom z rozhovorov v Divadle Minor. Nemecký spisovateľ Peter Schneider vníma ako veľmi moderný prvok jeho existencie skutočnosť, že "vymyslel sám seba".

Na rozhovore, ktorého názov znel Sex je trest za lásku a ktorý moderoval publicista Antonín J. Liehm, sa zúčastnili ešte grécki autori Marigo Alexopuluová a Dimitris Huliarakis. Tí však na Casanovu nemali taký vyhranený názor, aký s chuťou prezentoval Schneider. Namiesto moderátora určoval aj smer debaty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Žijeme v čase, keď sa naše dielo môže veľmi rýchlo stratiť. Ak chceme získať ďalšiu prácu, musíme niečo vymyslieť - pre svojho šéfa alebo pre ženu. Casanova dokázal vždy niečo vymyslieť, bol to chameleón, prispôsobil sa každému prostrediu," vyzdvihol vlastnosti slávneho zvodcu, ktoré ho podľa toho aktualizujú. Druhou takou vlastnosťou sú podľa spisovateľa Casanovove konexie všetkého druhu. "Stretával sa s pápežom, šľachtou, kráľmi, zvádzal manželky vysoko postavených mužov. Ide o to mať kontakty a znovu sám seba objavovať," povedal.

Dodal aj, že opis sexuálnych dobrodružstiev tvorí len pätinu Casanovových textov. "Štyri pätiny sú o ľuďoch, ich zvyklostiach, o čase, v ktorom žili." Pripomenul, že sukničkárove pamäti sú dnes významným historickým prameňom. "Po stáročia sa na Casanovu pozeralo ako na klamára. Potom sa začali vedecké bádania a ním uvádzané mená a fakty jednoznačne sedeli a stali sa dôležitým zdrojom informácií o baroku a rokoku," povedal Schneider.

SkryťVypnúť reklamu

O Casanovovi sa niekedy hovorí ako o prvom feministovi. "Zaiste, väčšina žien, ktoré opustil, sa nestali jeho nepriateľkami, podporoval aj potraty - mal na to dôvody, a odsudzoval násilie v sexe," vyratúval jeho vlastnosti.

Z pléna zaznela otázka, ako o Casanovovi učiť deti, či ho približovať ako historika alebo ako úspešného milovníka. "Máme tu historika, ktorý si urobil meno tým, že toľko písal o sexe. To môže byť odporúčaním každému historikovi," poznamenal žartom Schneider.

(čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu