Vnímanie seba ako predpoklad výkonu

Zo skúsenosti vieme, že mapa nezmení krajinu, po ktorej sa pohybujeme, na druhej strane uznávame, že nám pomáha orientovať sa v nej. Platí to aj pre sféru práce - riadiaci pracovník, ktorý si vytvorí lepšiu mapu oblasti, v ktorej pôsobí, má lepšie predpok

lady uspieť pri dosahovaní vytýčených cieľov. Manažér dosahuje ciele prostredníctvom ľudí, ktorých vedie. Čím užšie je dosiahnutie týchto cieľov späté s „ľudským faktorom“, tým naliehavejšia je potreba disponovať mapou (či priam súborom máp) pomáhajúcou orientovať sa v správaní členov tímu.

Načrtneme možnosti, ktoré nám v tomto smere ponúkajú dve koncepcie. Prvou z nich je lokalizácia kontroly, ktorá sleduje, do akej miery jednotlivci vnímajú to, čo dosahujú ako výsledok vlastného správania (interná lokalizácia kontroly - internalita), resp. ako výsledok vonkajších okolností (externá lokalizácia kontroly - externalita). Ľudia s externou lokalizáciou kontroly (príčina je mimo mňa) vidia seba samých ako akýchsi pešiakov na šachovnici života, ktorých vonkajšie okolnosti posúvajú sem a tam. Jedinci s internou lokalizáciou kontroly (príčina je vo mne) vidia sami seba ako tvorcov hry, ktorí tým, aké ťahy robia, môžu ovplyvňovať jej výsledok (aj svoj osud).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Druhá koncepcia sa zaoberá tým, ako jedinec vníma svoje schopnosti vo vzťahu k úlohám, ktoré pred ním stoja. Na jednej strane sú jedinci, ktorí svoje schopnosti vo vzťahu k úlohe vnímajú ako nízke, na druhej tí, ktorí svoje schopnosti pokladajú za vysoké. Je zrejmé, že jeden aj druhý názor môže byť subjektívny - napriek tomu, takéto hodnotenie vlastných schopností má bezprostredný dopad na správanie v pracovnej oblasti.

Celú vec ešte komplikuje to, či sú ľudia presvedčení, že úroveň ich schopností, ich kompetencia vo vzťahu k úlohe je stála, prípadne si myslia, že sa v čase mení.

Ak uvedené dve koncepcie skombinujeme, dostávame (ide samozrejme o značné zjednodušenie celej záležitosti) zhruba nasledovné rozčlenenie.

Implikácie pre správanie:

SkryťVypnúť reklamu

I. typ: Dôveruje svojim schopnostiam, je však presvedčený, že to všetko nestačí a vonkajšie okolnosti (prevaha ponuky nad dopytom, dobré kontakty, známosti a pod.) sú pre uplatnenie jeho kompetencie určujúce. V porovnaní s III. typom je o niečo aktívnejší - napr. pri hľadaní priaznivých vonkajších okolností, ktoré by mu konečne umožnili uplatniť jeho schopnosti.

II. typ: Dôveruje si, vyvíja úsilie, skôr sa zameriava na úlohy ako na zvládanie emócií, ochotnejšie prijíma zodpovednosť, hľadá „ako sa to dá“ a nie „prečo sa to nedá“. Je to zamestnanec, akého by si zdanlivo všetci priali mať vo svojom tíme. Má však jednu vlastnosť, ktorá nie každému musí vyhovovať - ľudia, ktorí vidia svoje schopnosti ako relatívne vysoké, sú menej ochotní akceptovať direktívny štýl riadenia. Niekedy môže byť prekvapujúco pasívny - ak usúdi, že je kompetentný do-siahnuť cieľ, ale odmena, ktorá by mala nasledovať, je nepravdepodobná. Už sme spomínali, že odhad vlastných schopností môže byť subjektívny, skreslený. Ak tento typ svoje schopnosti preceňuje - môžeme mať do činenia s „chrobákom Truhlíkom“, ktorý si trúfa doslova na všetko.

SkryťVypnúť reklamu

III. typ: Napriek tomu, že si neverí, môže sa pokúsiť o do-siahnutie výsledku, pretože za veľmi priaznivých okolností (či už je to ľahký test na prijímačkách, zákazník už vopred rozhodnutý pre jeho produkt a pod.) sa to podľa neho môže podariť. Bude mať menšiu snahu zvyšovať svoje schopnosti - vidí to ako ťažko dosiahnuteľné a aj tak záleží na vonkajších okolnostiach. Dokáže sa však prispôsobiť a v prípade, že nadriadení na jeho vzdelávaní alebo tréningu trvajú - podriadi sa.

IV. typ: Takýto človek bude mať tendenciu jednoznačne odmietnuť možnosť pokúsiť sa o do-siahnutie cieľa, ak svoje schopnosti v tomto smere nepokladá za dostatočné. Môže to prekvapiť hlavne vtedy, ak predtým konal s nasadením a aktívne (tam, kde svoje schopnosti vnímal ako primerané vzhľadom k cieľu). Ak sa mu však podarí dosiahnuť úspech, môže svoj postoj zmeniť (ak záleží len na mne a podarilo sa - musím byť schopný). Jeho nasadenie teda môže kolísať od úlohy k úlohe, situácie k situácii. Ak svoje schopnosti posudzuje prehnane kriticky, jeho okolie často nerozumie tomu, prečo váha, prečo sa do toho nepustí.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré výstupy pre manažérsku prax:

* hoci experimentálnych potvrdení nie je mnoho - ukazuje sa, že internalitu možno zvyšovať prostredníctvom postupného zvyšovania nárokov a pozitívnym oceňovaním dobrých výsledkov

* tréning a nácvik zručností môže byť účinný pri zvyšovaní dôvery vo vlastné schopnosti, prípadne pre nadobudnutie reálnejšieho pohľadu na ich úroveň (tam, kde sa jedinec nadhodnocuje)

* je potrebné vziať do úvahy to, že internáli budú preferovať participatívny štýl riadenia, ochotnejšie budú preberať zodpovednosť, budú prefe-rovať systém odmeňovania úzko previazaný s výkonom a budú menej odkázaní na vonkajšiu stimuláciu k výkonu

* externáli budú skôr ochotní prijať direktívny štýl riadenia, niekedy im k úspechu pomôžu externe stanovené kritériá (napr. u obchodných zástupcov stanovenie minimálneho počtu návštev, telefonátov a pod.)

SkryťVypnúť reklamu

Na čo nesmieme zabúdať:

* model, ktorý prezentujeme, je samozrejme zjednodušením (uvedené dimenzie nemusia byť na sebe úplne nezávislé), navyše v práci pôsobia ešte mnohé iné faktory (štýl riadenia, situácia v tíme, charakter úlohy a pod.), ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú správanie zamestnancov

* jednotlivci nemusia odhadovať svoje schopnosti reálne

* niektorí ľudia vnímajú úroveň svojich schopností ako stabilnú v čase, iní ako premenlivú

* ten istý jedinec môže mať rôznu mieru externality - internality v závislosti od prostredia, v ktorom sa pohybuje (napr. v oblasti rodinného života internalita, v práci externalita a pod.)

* samotné zaradenie do jednotlivých typov nám napr. neprezrádza nič o tom, aké ciele ľudia sledujú, aké sú ich hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

PhDr. MILAN ZACHAROVSKÝ

P&P Management-Impulse, spol. s r.o.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 173
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 574
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 566
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 213
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 867
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 854
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu