O dva týždne sa končí školský rok, v ktorom sa od prvej triedy ako povinne voliteľné predmety zaviedli náboženstvo a etika. Najväčšie obavy mali učitelia z etiky, lebo na ňu neboli učebnice ani vyškolení učitelia. "Etickej výchovy som sa veľmi bála. Nevedela som, ako bude deti - ale aj mňa - zaujímať, ako ich dokážem motivovať, aby sa tešili na každý pondelok, keď sa vyučuje," hovorí Slávka Kučová, učiteľka etiky v škole na Karloveskej ulici v Bratislave.
Dnes tvrdí, že rozhodnutie učiť etickú výchovu od 1. ročníka bolo správne. "Naučili sme sa upevňovať dobré vzťahy v kolektíve, aktívne počúvať druhého či pomôcť spolužiakovi bez toho, aby som žiadal odmenu. Všetko v duchu hesla - nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe."
Na etike sa žiaci môžu vyjadrovať bez strachu z omylu či negatívneho ohodnotenia, keďže sa neznámkuje. Niektorí učitelia sú z etiky takí nadšení, že by privítali, keby sa ju učili aj deti, ktoré majú náboženstvo.
Nájdu sa však aj negatívne skúsenosti, najmä z počiatkov, keď nezaškolení učitelia nevedeli, čo na hodine robiť. "Keď som sa detí pýtala, čo tam robia, povedali mi, že hrajú karty. Zbytočne teda presedia v škole jednu hodinu," sťažuje sa jeden z rodičov.
Daniel Pastirčák z Cirkvi bratskej aj Marián Gavenda z Konferencie biskupov Slovenska hovoria, že zavedenie náboženstva na školách prebehlo bez akýchkoľvek problémov. "Nás to nezaskočilo, keďže na cirkevných školách sa náboženstvo vyučovalo. V podstate sa teda len rozšírilo aj na ostatné základné školy," hovorí Gavenda.
Koľko žiakov chodí u nás v jednotlivých krajoch na náboženstvo a koľko na etiku? Aké najčastejšie problémy sa v týchto predmetoch vyskytli?
Plus článok pre budúcoročných maturantov: do konca septembra si treba vybrať maturitné predmety. Ktoré to sú? Môžete si vybrať aj predmet, ktorý sa na vašej škole nevyučuje, napríklad estetiku?
Dočítate sa v utorok, v denníku SME