FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Od začiatku roku štát umožnil, aby sa časť príspevkov na životné poistenie dala odrátať z daňového základu. Životné poistky tak zrovnoprávnil s doplnkovým dôchodkovým poistením. Ročne si tak možno daňový základ znížiť najviac o 12-tisíc korún a na daniach ušetriť najviac 2280 korún.
Najväčšou výhodou životného poistenia je, že v prvom rade je poistením, a nie sporením. To znamená, že ak sa poistenému niečo stane, dedičia môžu dostať celú poistnú sumu.
Ak by mal doplnkové dôchodkové poistenie, dostal by len sumu, ktorú si našetril, spolu s výnosmi, ktoré mu dôchodková poisťovňa pripísala.
Zo zaplatených poplatkov na životné poistenie si však poisťovne odkroja veľkú časť práve za službu poistenia. Ak teda bude niekto dávať rovnakú sumu na životné poistenie aj doplnkové dôchodkové poistenie, z doplnkového dostane viac. Dôchodkové má výhodou aj v tom, že príspevky mu môžu posielať aj zamestnávatelia, a tak nasporí viac, ako keby si šetril len sám. Zamestnávatelia si príspevky tiež môžu odrátať z daňového základu. Pri životnom poistení zamestnávatelia takúto možnosť nemajú.
Podmienkou na odpočítanie príspevkov z daní je, že dojednané obdobie sporenia alebo poistenia musí byť najmenej 10 rokov. Firma, v ktorej si sporiteľ ukladá peniaze, musí zároveň zaručiť, že mu peniaze nevyplatí skôr ako dosiahne 55 rokov.
Mnohé staršie životné poistky tieto podmienky nespĺňajú, väčšina poisťovní preto ponúka klientom možnosť prepracovať si zmluvy. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie poisťovní Romana Holčeka sa však neoplatí každému dať si zmluvu prepracovať. Staršie zmluvy totiž zaručujú poistencom vyššie úroky a môže sa stať, že pre nižší úrok stratí klient viac peňazí, ako získa vďaka daňovej úľave.