FOTO
Ministri financií krajín G8 (USA, Veľká Británie, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Kanada, Japonsko a Rusko) v sobotu splnili sen humanitárnym organizáciám a angažovaným umelcom. Dohodli sa, že odpustia dlhy 18 najchudobnejším krajinám sveta. Ďalšie majú šancu, že dlhy skoro odpustia aj im.
Štyri latinsko-americké a 14 afrických krajín sa zbavilo kameňa v hodnote 40 miliárd dolárov, ktorý im visel na krku a bránil im, aby peniaze používali efektívnejšie ako na splácanie dlhov a úrokov.
Ministri financií v sobotu hovorili o historickom okamihu a odlžené krajiny rozprávali ako použijú peniaze na zdravotníctvo a školstvo. Všade vládlo nadšenie, ale ľudia z humanitárnych organizácií aj znalci miestnych pomerov vyzývali k opatrnosti: počet odlžených krajín je pomerne nízky a stále existuje vysoké riziko, že peniaze sa nedostanú najpotrebnejším. Práve frustrácia Západu z chronicky skorumpovaných režimov v najchudobnejších častiach sveta dlho brzdila dohodu o oddlžení.
Istota, že teraz to bude inak, neexistuje. Do popredia sa však dostala dravá agenda britského premiéra Tonyho Blaira a jeho ministra financií Gordona Browna. Zaumienili si, že z pomoci Afrike urobia jeden z hlavných motívov tretieho volebného obdobia premiéra. Blair minulý týždeň za Afriku loboval u amerického prezidenta Georgea Busha. Aj keď od neho nezískal prísľub zdvojnásobenia pomoci pre Afriku, schôdzka sa považuje za kľúčovú pre sobotné rozhodnutie.
"Predstavte si, že zajtra sa 280 miliónov Afričanov prvýkrát v živote zobudí bez toho, aby mne či vám dlhovala čo len penny," povedal britský muzikant a organizátor veľkej hudobnej show pre Afriku Bob Geldof. Ľudia, ktorí pomáhajú priamo v Afrike, ale takí nadšení nie sú. Odpustenie dlhov pre najchudobnejšie štáty nie je žiadnou novinkou a vždy dopadlo hlboko pod očakávania. Napríklad po oddlžovacích projektoch z 80. a 90. rokoch minulého storočia sa ešte prehĺbila chudoba v subsaharskej Afrike a umierajú tam čoraz mladší ľudia. Aj preto, že peniaze na liečbu AIDS, ale aj úplne banálnych ochorení sa strácajú v súkromných vreckách.
Steve Tibbet z organizácie na pomoc Afrike televíziu BBC upozornil aj na ďalší rozmer boja proti chudobe. "Najväčší problém je obchod a ten je úplne neférový." Narážal tak na sťažnosti tretieho sveta, že nadmerne ochranársky prístup vlád najvyspelejších krajín sveta im bráni dostať na ich trh svoje poľnohospodárske produkty.
Čo je odpustenie dlhov
ide o dlhy vo výške 40 miliárd dolárov, ktoré majú africké a latinskoamerické štáty voči Medzinárodného menového fondu, Svetovej banke a Africkej rozvojovej banke pomoc dostanú: Benin, Bolívia, Burkina Faso, Etiópia, Ghana, Guayana, Honduras, Madagaskar, Mali, Mauretánia, Mozambik, Nikragua, Niger, Rwanda, Senegal, Tanzánia, Uganda, Zambia ďalší odĺžení môžu byť: Kamerun, Čad, Kongo, Gambia, Guinea, Guinea- Bissau, Malavi, Sv. Tomáš a Sierra Leone iektorí kritici plánu tvrdia, že je problém, že krajiny ako Nigéria, Indonézia či Bangladéš nie sú "dosť chudobné", aby sa dostali do tejto skupiny