Bratislava 31. januára (TASR) - Slovensko, podobne ako viacerí kandidáti na vstup do Európskej únie, z pohľadu rozvoja svojho poľnohospodárskeho sektora požaduje ihneď po začlenení okamžité uplatňovanie priamych agrárnych platieb v zmysle rovnoprávnosti. Využívanie nástrojov spoločnej agrárnej politiky má byť jednotné pre celú úniu, bez členenia na pôvodné a nové členské štáty.
Uvádza sa to v stanovisku Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR k aktuálne zverejnenej pozícii Európskej komisie, ktorá v roku 2004 počíta pre poľnohospodárov z novozačlenených štátov len s podporou na štvrtinovej úrovni terajších platieb pôvodných členov s tým, že postupným zvyšovaním má k úplnému zosúladenie dotovania prísť až v roku 2013. Rozdielny prístup sa ale podľa MP hneď od začiatku rozšírenia únie premietne do diskriminácie nových členov na jednotnom európskom trhu.
SR sa podľa MP nestotožňuje s názorom EK, že bezprostredné uvoľnenie plných priamych platieb povedie v kandidátskych krajinách k vytvoreniu významnej príjmovej disparity medzi poľnohospodárskym a nepoľnohospodárskym obyvateľstvom vidieka. Podľa výpočtov MP by totiž Slovensko v prípade 100-% platieb získalo zo zdrojov EÚ zhruba 12 miliárd Sk ročne. Len vykrytie deficitov v jednoduchej obnove technicko-technologických zariadení si v domácom poľnohospodárstve vyžaduje každoročné vklady na úrovni 10 miliárd Sk a ďalších 3,6 miliardy Sk viaže vyrovnanie cenovej disparity medzi poľnohospodárstvom a národohospodárskym priemerom. Uplatnenie 25-% úrovne podpôr zo strany spoločenstva však prinesie iba 3 miliardy Sk.
Okrem redukcie priamych platieb MP za ďalší problém poľnohospodárskej politiky EÚ považuje aj tlak na obmedzovanie produkcie agrokomodít kvótami a plánované znižovanie základných cien, pretože kandidátskym krajinám to obmedzuje dosahovanie vyšších tržieb pre naštartovanie investičného rozvoja. "Pre slovenských poľnohospodárov je neprijateľné, aby boli obmedzovaní súčasne z troch strán - nižšími platbami, klesajúcimi cenami a ešte aj množstvovým obmedzením produkcie. Nie je možné v kandidátskych krajinách jednostranne realizovať úplnú liberalizáciu s otvorením trhov pre dovozy vysoko dotované produkty zo zahraničia a zároveň nezmeniť subvenčný systém EÚ," uvádza sa v stanovisku MP.
* iha zll