Dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Möller (vľavo) a jeho český kolega Cyril Svoboda presadzovali včera tvrdý postoj ku Kube. Diplomatické sankcie však únia neobnovila. FOTO - ČTK/AP |
LUXEMBURG - Európska únia včera podľa očakávania neobnovila diplomatické sankcie voči Kube, hoci režim Fidela Castra ostro kritizovala za porušovanie ľudských práv.
Podľa agentúry Reuters ministri odsúdili nedávne vyhostenie niekoľkých európskych politikov, europoslancov a novinárov, ktorí sa chceli zúčastniť na májovom stretnutí disentu v Havane, kritizovali obmedzovanie slobody prejavu a zhromažďovania a vyzvali Castrov režim na prepustenie všetkých politických väzňov.
V záverečnom uznesení sa únia zaviazala viesť "cielený" dialóg s kubánskou vládou a pri každej vysokej návšteve otvoriť otázku porušovania ľudských práv. Ministri sa podľa Reuters rozhodli obnoviť pozývanie kubánskych disidentov na recepcie ambasád únie, čo Castrovi prekážalo najviac. Podľa šéfa diplomacie predsedajúceho Luxemburska Jeana Asselborna únia prehodnotí svoj postoj ku Kube opäť o rok, v júni 2006.
Diplomatické sankcie zrušila únia v januári potom, čo Castro prepustil niekoľko politických väzňov odsúdených v roku 2003 na mimoriadne vysoké tresty. Česká republika vtedy presadila pozastavenie sankcií do konca júna, ukázalo sa však že obnovenie sankcií nie je automatické. Ak by únia chcela sankcie opätovne zaviesť, muselo by ich schváliť všetkých 25 členských krajín. Minimálne Španieli by určite použili právo veto. Český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda preto ani obnovenie sankcií nenavrhoval.
Na jeho podnet sa o situácii na Kube včera aspoň diskutovalo, hoci podľa agentúry ČTK mal byť pôvodne text uznesenia schválený bez debaty. Česi docielili aspoň tvrdšie záverečné uznesenie únie. "Urobili sme z ľudských práv prvú tému rokovaní všetkých reprezentantov Európskej únie, ktorí budú jazdiť na Kubu. Každý, kto tam oficiálne pôjde, musí túto otázku nastoliť," povedal český šéf diplomacie Cyril Svoboda. "Za druhé, únia žiada, aby nikomu nerobili problémy pri cestách na Kubu, a vyžaduje si reciprocitu," dodal. Tvrdý postoj Česka podporili ministri z Dánska, Švédska, Poľska, Nemecka a Slovenska. Podľa ministra Eduarda Kukana Kuba zatiaľ nevyužila šancu, ktorú jej únia ponúkla a teraz dostala možnosť to napraviť. Podľa Kukana je teraz uznesenie únie tvrdšie ako v januári.
Kubu obhajovalo hlavne Španielsko. Minister zahraničných vecí Manuel Moratinos uviedol, že Castro prepustil niekoľko politických väzňov a umožnil májové stretnutie disidentov. To však únia vo svojom uznesení prijala so "zvláštnym uspokojením". Mnohí pozorovatelia tvrdia, že to bolo len gesto krátko pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí. (mim, čtk)