Taliani včera sčítavali hlasy neplatného referenda. FOTO - REUTERS |
Silvio Berlusconi.
Výsledok sa dal tušiť už po nedeli, keď prišlo len 18,7 percenta voličov. Ani včera sa nekonalo veľké povstanie proti zákonu, ktorého prijatie vlani prinútilo mnoho párov pokúšajúcich sa o umelé oplodnenie vycestovať do zahraničia. Najmä na juhu Talianska voliči referendum ignorovali. Pre ľavicu a aktivistov podporujúcich páry, ktoré majú ťažkosti s počatím, je to zdrvujúca prehra. Voliť prišlo len okolo 25 percent Talianov.
Počas dvoch dní rozhodovali o štyroch otázkach: či bude zrušený zákaz darcovstva vajíčok a spermií a limit na počet vajíčok, ktoré môžu byť oplodnené pri jednom pokuse, a padne aj zákaz zmrazovania embryí a pokusov s nimi. Súčasný reštriktívny zákon prijal parlament vlani, dovtedajšia norma bola zasa až príliš liberálna. V skúmavke je tak dnes možné oplodniť len tri vajíčka. V tradične katolíckom Taliansku pritom dlhodobo klesá pôrodnosť.
Spokojný je Vatikán, ktorý sa do kampane aktívne zapojil a veriacich v kostoloch už niekoľko týždňov pred hlasovaním nabádal k bojkotu. Pre nového pápeža Benedikta XVI. je to dôležité víťazstvo v čase, keď sa hovorí o slabnúcom vplyve katolíckej cirkvi v Európe. Tá koncom 70. a začiatkom 80. rokov v Taliansku prehrala dve referendá, ktoré schválili rozvody a potraty.
Nízka účasť voličov je tiež prejavom ľahostajnosti Talianov k verejným otázkam. Niekoľko prieskumov totiž potvrdilo, že väčšina podporuje liberalizáciu prísneho zákona. Ľavica a tá časť politikov, ktorá podporila referendum, však Talianov do volebných miestností nepritiahla.
Najznámejšou vetou ich kampane bol výrok filmovej krásky Moniky Bellucciovej. "Čo vedia politici a kňazi o mojich vaječníkoch?" Kampaň bola živá: emotívne reklamy, titulné strany denníkov i televíznych správ. Vláda aj opoziční politici vysielali voličom zmiešané signály. Strany totiž nechali politikov hlasovať podľa svojho svedomia.
Inokedy urozprávaný premiér Berlusconi si zvolil taktiku mŕtveho chrobáka a nevolil vôbec. "Nechcem vstupovať do tejto hry," citovali ho talianske médiá. Prezident Carlo Azeglio Ciampi zasa hlasoval aj napriek tomu, že ako presvedčený katolík sa mal držať ich ústredného hesla: "O živote nie je možné hlasovať."