Keď Basajev obsadil buďonnovskú pôrodnicu, svet mu ešte veril

Deti, ktoré sa v júni roku 1995 narodili v pôrodnici v juhoruskom mestečku Buďonnovsk, majú dnes desať rokov. Nepamätajú sa, že sa narodili ako rukojemníci. Nemocnicu vtedy obsadil čečenský vodca Šamil Basajev, bol to začiatok veľkých teroristických ...

FOTO - REUTERS


Deti, ktoré sa v júni roku 1995 narodili v pôrodnici v juhoruskom mestečku Buďonnovsk, majú dnes desať rokov. Nepamätajú sa, že sa narodili ako rukojemníci. Nemocnicu vtedy obsadil čečenský vodca Šamil Basajev, bol to začiatok veľkých teroristických akcií v Čečensku.

Pri vyslovení mena Buďonnovsk si väčšina Rusov vybaví nasledujúce pojmy: pôrodnica, terorizmus, Čečeni, Šamil Basajev. Väčšina Čečenov si síce tiež spomenie na Basajeva, ktorý vtedy viedol celú operáciu, ale hovorí o prímerí, ktoré nasledovalo, hrdinoch, ktorí chceli obetovať svoje životy, aby zachránili tisícky čečenských žien a detí, hoci i za cenu smrti žien a detí nepriateľov, o víťazstve čečenského ducha nad ruskou vojenskou presilou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Žiadny iný teroristický akt, ktorých nasledovalo v Rusku potom viac ako mnoho, nevyvolal také rozporné emócie ako obsadenie buďonnovskej nemocnice a pôrodnice skupinou Šamila Basajeva a dvoch Aslanbekov: "Malého", ako sa hovorilo brigádnemu generálovi Ismailovi, a "Veľkého", ako prezývali plukovníka Aslanbeka Andulhadžijeva.

Sám Basajev nikdy neprezradil, čo vlastne mal v skutočnosti v úmysle. "Išli sme ďalej do Ruska. Chceli sme obsadiť Kremeľ," usmieva sa, keď sa ho niekto spýta, prečo práve Buďonnovsk.

Situácia v máji 1995 bola pre čečenskú stranu tragická. Čečenské sily mali asi

15-tisíc dokonale motivovaných bojovníkov. Šesťdesiattisícovej ruskej armáde, ale vzdorovať nedokázali. Kobercové bombardovanie Grozného z neho vyhnali asi 400-tisíc ľudí. Pri bombardovaní horskej obce Ca Vedeno zahynulo 11 príbuzných Šamila Basajeva vrátane žien a detí.

SkryťVypnúť reklamu

Čečeni sa prezliekli do ruských uniforiem a v ruských vojenských nákladných autách prechádzali ruskými kontrolnými stanovišťami. Tvrdili, že vezú náklad - zinkové truhly s padlými vojakmi. A tiež niečo na pamiatku z Čečenska - to bolo kódové označenie pre narabovaný majetok. Z takého nákladu sa platilo mýto. Basajev neodhadol chamtivosť ruských vojakov a práve pri výjazde z mesta Buďonnovsk mu došli peniaze. Tak sa začal boj, ktorý sa skončil obsadením nemocnice a zajatím viac ako tisícky rukojemníkov.

Basajev aj obaja Aslanbekovia neskôr tvrdili, že paľbu na pôrodnicu začali ruské jednotky. V nemocnici zomrelo 146 ľudí vrátane pacientok pôrodnice.

Nemocnica sa však ukázala byť nedobytná. Nastalo úmorné vyjednávanie. Len čo si Basajev začal telefonovať priamo s premiérom Viktorom Černomyrdinom, bolo jasné, že partizáni vojdú aspoň do čečenských dejín ako hrdinovia. Z obliehanej nemocnice občas vypustili nejakú ženu s bábätkom a tá k údivu všetkých volala rozzúrene na ruských vojakov: "Vy vrahovia, nechajte ich ísť, oni chcú len slobodu a bránia svoje ženy a deti."

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa nakoniec novinári a niekoľko poslancov dumy vymenili za ženy, aby Čečenov chránili vlastnými telami, Rusi už boli ochotní pristúpiť na čokoľvek, len aby sa to divadlo skončilo. Autobusy s partizánmi a novými rukojemníkmi vyrazili späť do Čečenska.

Pre ruských generálov bolo potupné, že museli vyjednávať s Veľkým Aslanbekom, ktorého museli oslovovať pán plukovník. Donútil ich prijať všetky podmienky vrátane zastavenia paľby a mierových rokovaní.

V Moskve zúrili, Černomyrdin sa cítil ako porazený hlupák, Jeľcin pil viac ako obvykle a generáli chceli šéfa tajnej služby Stepašina postaviť pred vojenský tribunál. Len v Groznom sa oslavovalo. Krajina si užívala krátkeho prímeria.

Buďonnovsk bol prvým a posledným podobným činom, ktorý zahraniční novinári popisovali so sympatiami k útočníkom. Hodnotili ho ako vynútený čin, požiadavky Basajeva ako legitímne. Moskva však ani potom nedokázala riešiť kaukazský problém bez pomoci tankov.

SkryťVypnúť reklamu

Roztočila kolotoč teroristických útokov, ktorým už chýbal závan buďonnovského rytierstva a romantizmu: výbuchy v Moskve, obsadenie divadla na Dubrovke a nakoniec vlaňajšia tragédia v severoosetskej škole v Beslane.

Buďonnovsk sa už nikdy nikomu nepodarilo zopakovať, aj keď i nasledovníci Basajeva mali rovnaké požiadavky - odchod Rusov z Čečenska. Obe strany tak ruská, ako aj čečenská prestali úplne brať ohľad na civilistov. Jedni sú definitívne zaradení do kategórie teroristov, ktorých pohnútky sa neskúmajú. Druhí majú nálepku agresorov a už sa za ňu ani nehanbia.

Zajtra - Magna Charta

Autor: agentúra Epicentrum pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 267
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 955
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 960
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 539
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 818
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 620
  8. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu