Prezident HVB a šéf novovzniknutej inštitúcie Holding Unicredit Dieter Rampl (vľavo) a šéf UniCredito Alessandro Profumo s úsmevom odchádzajú z rokovania. FOTO - TASR/EPA
Talianska banka UniCredito v nedeľu oznámila najväčšiu európsku cezhraničnú fúziu v bankovom sektore. Akvizíciou nemeckej HVB Bank za zhruba 18 miliárd eur si chce upevniť pozíciu vo východnej Európe. Fúziou vznikne deviata najväčšia európska banka.
Potichu a rýchlo
Pozorovatelia hodnotia rokovania o fúzii ako veľmi tajné a veľmi rýchle. Prvé správy o fúzii sa objavili na konci mája a v nedeľu už bola dohoda medzi Mníchovom a Janovom hotová. Akvizíciou HVB vznikne finančný obor, s kombinovanou trhovou kapitalizáciou 50 miliárd dolárov.
Deviata najväčšia banka sa na kontinente zrodila pomerne ľahko - keď hlavný akcionár HVB - nemecká spoločnosť Munich Re spojeniu oboch inštitúcií nebránila. Hlavný zámer UniCredita totiž nemá zamierené na nemecké aktivity, ale skôr do východnej Európy, kde má silnú pozíciu dcérska firma HVB - Bank Austria Creditanstalt.
"Veľkosť novo vzniknutej banky v regióne strednej a východnej Európy bude oproti najbližšiemu konkurentovi takmer dvojnásobná," myslí si analytik investičnej banky Merrill Lynch Stuart Graham. Práve oblasť stredo- a východoeurópskeho trhu sa pre svoj prudký rast, ktorý je v rozpore so stagnáciou západoeurópskeho trhu, dostáva stále viac na čelné pozície v strategických plánoch finančných spoločností.
Okrem spevnenia taliansko-nemeckej pozície na východoeurópskych trhoch bude mať spojenie HVB s UniCreditom ešte jeden dosah: mohlo by totiž prelomiť skepsu európskych bánk ku kontinentálnym fúziám. Doteraz totiž panoval názor, že kultúrne odlišnosti, regulačná politika a legislatíva sú pre medzinárodné fúzie na starom kontinente priveľkou prekážkou.
Obavy a nádeje
Banka UniCredito-HVB bude v nasledujúcich troch rokoch znižovať počet zamestnancov zhruba o sedem percent. Znamená to, že približne sedemtisíc ľudí príde o prácu. Obe spoločnosti dnes majú dohromady asi 127-tisíc zamestnancov.
"Predpokladáme, že v nasledujúcich troch rokoch optimalizujeme pracovnú silu tým, že znížime celkový počet zamestnancov zhruba o sedem percent," vyhlásil šéf novej bankovej skupiny Alessandro Profumo. Fúziou sa majú počas troch rokov okresať náklady o 745 miliónov eur.
Na oznámenie o úsporách a prepúšťaní vzápätí reagovalo Nemecko. Zamestnanci HVB majú obavy z prepúšťania a dožadujú sa zatiaľ aspoň konkrétneho plánu. Nemecká spolková vláda sa k otázke likvidácie miest nechcela vyjadrovať. Hovorkyňa ministerstva hospodárstva povedala, že v rámci fúzie ide o "normálny trhový jav" a "podnikateľské rozhodnutie". Podobné obavy bolo počuť aj z Poľska.
Podľa odhadu poľských expertov môže byť zlikvidovaných až šesťtisíc pracovných miest. Na dosiahnutie úsporných opatrení môže byť zatvorená každá piata filiálka Pekao a BPH, spolu 250 pobočiek.
Autor: čtk, jj