ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
Majetok bohatých ľudí sa vlani zvýšil oproti roku 2003 zhruba o osem percent a dosiahol 30,8 bilióna amerických dolárov. Zodpovedá to zhruba 732 násobku vlaňajšieho výkonu slovenskej ekonomiky. Túto hodnotu si delí 8,3 milióna ľudí. Vypočítali to spolu Merrill Lynch a Capgemini v správe o svetovom bohatstve (2005 World Wealth Report). Za bohatých štúdia považuje ľudí, ktorých majetok presahuje milión dolárov (31,5 milióna korún). Ich počet sa vlani rozšíril o 7,3 percenta. Najviac boháčov - desatina žije v Severnej Amerike, o niečo menej ich je v Európe. Najmenej milionárov má Ázia, no tá zaznamenáva najrýchlejší prírastok.
Štúdia neuvádza údaje zo Slovenska. "Na Slovensku predpokladáme nárast počtu bohatých osôb spôsobený dynamikou ekonomiky, ako aj rovnou daňou, ktorá zrovnoprávňuje nadobúdanie privátneho majetku s firemným" povedal Karol Reindl, generálny riaditeľ spoločnosti Capgemini Slovensko. V Česku bolo vlani dolárových miliónarov približne 11 800, teda o necelých šesť percent viac ako v roku 2003.
Miliónári uvažujú podľa správy inak ako ostatní. "Bohatí investori a ich poradcovia sa snažia skôr predvídať než sledovať trhové trendy a ich investičné stratégie sú o krok napred. Zmeny v rozdeľovaní majetku, ktorých svedkami sme boli v roku 2004, sú aj napriek svojej malej veľkosti skôr obranného charakteru. To zodpovedá snahe predpovedať, ako ju u bohatých investorov poznáme už z predchádzajúcich rokov," povedal James P. Gorman, výkonný viceprezident spoločnosti Merrill Lynch.
Bohatí investori uplatnili vo svojich investíciách konzervatívnejší prístup. Podiel akcií v ich majetku klesol z 35 na 34 percent. Druhý najväčší podiel v štruktúre ich majetku mali investície s pevným príjmom (napríklad dlhopisy). Ich podiel stúpol z 25 na 27 percent. Najväčší posun namerala štúdia vo vlastníctve nehnuteľností. Ich zastúpenie kleslo zo 17 na 13 percent.
Štúdia o bohatstve hovorí o očakávaniach, podľa ktorých sa bohatí investori priklonia k valutám. Správa konštatovala, že valutový trh s denným objemom transakcií okolo dvoch biliónov dolárov je boháčmi zatiaľ pomerne málo využívaný. (tasr, r)