Hoci ministerstvo práce má už do 30. júna vláde navrhnúť novelu zákona "za účelom zefektívnenia štátnej služby", zdráha sa povedať, čo je v návrhu.
"Bude tlačová konferencia, budete sa môcť pýtať a my budeme odpovedať," povedal včera minister Ľudovít Kaník. Čokoľvek, čo ministerstvo navrhne, podľa štátneho tajomníka Miroslava Beblavého nebude "smerovať k oslabeniu, ale posilneniu funkčnosti a profesionality štátnej služby".
Či to popri inom znamená zrušiť Úrad pre štátnu službu, oficiálne nezaznelo, no podľa informácií SME sa to v návrhu ocitne. Vraj by sa nič nestalo. "V Európskej únii úrad nie je podmienkou a zákon o štátnej službe bude ďalej apolitický," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Predseda úradu Ľubomír Plai včera proti úvahám tohto typu ostro protestoval. Zrušiť úrad by podľa neho bolo "ako zatvoriť demokraciu". "Výber ľudí na miesta v štátnej službe musí byť založený na vedomostiach a schopnostiach, nie na tom, kto ste alebo koho poznáte," povedal.
Ministerstvo práce podľa Beblavého nebude komentovať žiadne vyjadrenia, kým návrh nepredstaví, čo "bude v najbližšom čase".
Ministerstvo financií už prešlo do protiútoku. Úrad je podľa Papanka "nepružný, komplikovaný a drahý", nepredstavuje zákon o štátnej službe, ani "otvorenie demokracie". Úrad vraj to, načo bol zriadený, plní nedostatočne, predpisy, ktoré vydáva, často uplatňovanie zákona komplikujú a "nedokáže pružne reagovať na požiadavky rezortov".
Plai, naopak, hodnotí úrad pozitívne a podľa neho bráni tomu, aby na štátnu službu vplývali politici. "Urobiť politikov zodpovednými za výber a obsadzovanie miest v štátnej správe je ako poveriť líšku strážením sliepok," povedal.
Plaiove argumenty podporil aj Francisco Cardona z OECD, keď povedal, že nepozná rozvinutú krajinu bez štátnej služby nezávislej od politikov.
Aj o tom, kto návrh na opravu štátnej služby inicioval, sa zainteresovaní škriepia. Podľa Plaia to bola ANO a podporuje ju SDKÚ, kým KDH a SMK sú proti.
"Pán Plai má bujnú fantáziu," reagoval podpredseda ANO Jirko Malchárek. Nad celou vecou má vraj záštitu minister financií a ANO sa o návrhu vyjadrí, keď ho bude mať k dispozícii. No faktom podľa neho je, že štátna služba je neflexibilná, že "úrady sú úradníkmi zabetónované a štát ich nútene zamestnáva aj za cenu toho, že mu neprinášajú žiadne ovocie".
Aj KDH si na návrh počká, preto je zdržanlivé. Poslanec Pavol Abrhan si myslí, že ide o predvolebné hry, keďže "otázka štátnej správy sa otvára vždy pred voľbami a krátko po nich".