Rybári vedia, že na tlak sú citlivé aj ryby. Keď tlak klesá, ryby neberú, keď stúpa tlak, stúpa aj aktivita rýb. FOTO - ČTK |
"Výkyvy počasia, ako sú teraz, robia problém väčšine starších pacientov, ktorí sa ťažko adaptujú na rýchle zmeny," hovorí všeobecný lekár Ladislav Pásztor.
Pripomína, že ľudský organizmus je súčasťou vesmíru ako celku. "Úlohu nehrajú len či bude teplý, alebo studený front, ale aj celkové zmeny vo vesmíre, napríklad erupcie na Slnku." Meteoropati sú podľa neho ľudia mimoriadne citliví na zmeny a výkyvy počasia a iných fyzikálnych javov. Najmä starší ľudia a ľudia s chorobami srdca zle znášajú príchod teplého frontu.
Najviac problémov robí počasie ľuďom v lete, keď je viac agresívnych faktorov, zima je pokojnejšia. Lieky na problémy meteoropatov neexistujú. "Treba prispôsobiť životné činnosti. Keď niekto vie, že má nízky tlak a podľa predpovede počasia sa má znížiť aj atmosférický tlak, plus prichádzajú búrky, nemal by plánovať väčšiu cestu autom, mal by piť viac minerálok a podobne," hovorí Pásztor.
Prognostici počasia volajú citlivých ľudí meteosenzitívnymi. Prognostik Jozef Iľko hovorí, že napríklad pokles tlaku je sprievodným javom výraznejších zmien v počasí, ktoré naozaj majú vplyv na organizmus citlivejších ľudí. "Mnohí robia chybu, že sledujú pri biopredpovedi iba rizikový stupeň. Často musím vysvetľovať, že rizikový stupeň udáva len intenzitu procesu. Môžu byť situácie, že je napríklad rizikový stupeň 3, a môže to mať vplyv na ľudí so srdcovo-cievnymi chorobami. Na druhý deň môže byť zasa stupeň 3, lenže vplyv to môže mať na úplne iných ľudí. Vždy si pri biopredpovedi treba prečítať aj text, kde je napísané, ktorých chorôb alebo pacientov sa záťaž týka."
(rf)
Tlaková výš
p počas nej býva pekne, slnečno, málo oblakov, spravidla bezvetrie, alebo slabý vietor (tlak vzduchu 1 020 až 1 060 hPa). V zime však môže byť aj hmla, môže mrholiť, môže byť veľmi chladno.
Tlaková níž
p zväčša býva oblačnosť, prehánky, dážď (v zime sneženie), bývajú búrky, zosilnenie vetra (tlak pod 1 000 hPa), v lete často aj ochladenie.
Tlak má vplyv aj na chytanie rýb
Rybári tvrdia, že jedným z podstatných javov, ktoré ovplyvňujú, či ryby "berú", je tlak vzduchu. Podľa rybárskeho servera www.ryby.sk nie je problém, ak je trvalý stav - či už nízky, alebo vysoký. Zlý vplyv majú zmeny tlaku, najmä ak prudko klesá pred príchodom tlakovej níže. (rf)