Chaplinov syn o otcovi: Doma to bol iný človek

Hosťom Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák v Košiciach bol syn génia filmového umenia Eugene Chaplin.

Eugene Chaplin si s nami na Medzinárodnom festivale lokálnych televízií Zlatý žobrák v Košiciach zaspomínal na svojho slávneho otca Charlieho. FOTO - VERONIKA JANUŠKOVÁ

Hosťom Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák v Košiciach bol syn génia filmového umenia Eugene Chaplin.

Aj keby chcel, rodičov nezaprie. Spod vysokého čela sa pozerajú otcove pichľavé, úprimné oči. Drobný, dohora obrátený nos a široký úsmev plný zubov zdedil po mame. Vyžaruje z neho pohoda, zvláštne fluidum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Tá fotka je z ockových sedemdesiatin. To je mamka, moja staršia sestra Victoria a ja. Boli to krásne časy, keď sme ešte všetci žili spolu..."

Eugene Chaplin, piate z ôsmich detí legendy filmového plátna Charlieho Chaplina a jeho mladej a krásnej manželky Oony ešte chvíľu zamyslene hľadí na rodinný portrét.

"Ten obrázok pre mňa veľa znamená. Pri ňom si uvedomujem obrovský rozdiel medzi Charlie Chaplinom z filmového plátna a Charlie Chaplinom, otcom. Sú to dvaja úplne odlišní ľudia."

Z bohéma vzorný otec

Charlie Chaplin sa s manželkou a štyrmi deťmi v januári 1953 usadil v švajčiarskom mestečku Corsier-sur-Vevey naďaleko Lausanne. Rok predtým sa v New Yorku nalodili na zaoceánsky parník Queen Elizabeth. Rodina ušla pred prenasledovaním FBI. Herec bol koncom 40. rokov pod neustálym dohľadom agentov Federálneho úradu vyšetrovania, zaujímal sa oňho neslávne známy Výbor pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Spolu s ďalšími osobnosťami kultúrneho života sa stal obeťou mccarthyovského "honu na čarodejnice", čelil obvineniu zo šírenia komunistickej propagandy, pre Ameriku sa stal nežiaducim.

SkryťVypnúť reklamu

Eugene Anthony sa narodil v auguste 1953. Bol prvým dieťaťom Chaplinovcov, ktoré prišlo na svet v pokoji vily so záhradou na brehu Ženevského jazera. O jedenásť rokov staršia sestra Geraldine hovorí, že Eugene je prvým slobodným dieťaťom z rodu Chaplinovcov.

Po bohémskych rokoch, milostných avantúrach, troch manželstvách s mladučkými dievčatami, sa z "tuláka Charlieho" stal vzorný otec. Venoval sa deťom, na ktoré nemal v Amerike čas. A ešte viac miloval svoju mladú ženu.

"Po tom, čo otec prežil v období mccarthyzmu, bol šťastný a spokojný, hoci musel mať pocit krivdy. Bol veľmi dobrým otcom. Bol však prísny na plnenie školských povinností. Pretože on začínal z ničoho. Priznám sa, nerád som chodil do školy. A on to nevedel pochopiť. Stále mi hovoril: Eugene, ani si nevieš predstaviť, aké máš šťastie, že môžeš získať vzdelanie. Niekde hlboko v duši túžil po tom, aby sa z jeho detí stali lekári alebo právnici."

SkryťVypnúť reklamu

Nesplnený sen

Otcov sen sa nesplnil. Dcéry Geraldina, Josephine, synovia Michael a Christopher sú herci. Sydney je scenárista. Charles sa venuje krátkometrážnym filmom. Victorii učaroval cirkus. A Eugene je zvukár. Pracoval pre londýnsku Covent Garden, Geneva Opera House, v nahrávacom štúdiu Mountain Studios vo švajčiarskom Montreaux sa podieľal na albumoch Davida Bowieho, Rolling Stones a Queen.

"Otec nám stále zdôrazňoval: Nech budete robiť čokoľvek, robte to naplno. Pamätám si, ako nám hovoril: Nikdy sa nesmiete vzdať. Hoci sa vám nie všetko vždy podarí, musíte to stále skúšať."

Deti mali pred otcom obrovský rešpekt. "Väčšinou sme všetci spolu večerali. Trval na tom, aby rodina bola aspoň raz denne spolu pri stole. Neustále nám dohováral. Keď sa mi nedarilo v škole, dookola mi opakoval, aby som sa viac snažil, viac sa učil. Nikdy mi nedal po zadku. Ale niekedy by som tomu dal prednosť."

SkryťVypnúť reklamu

Hoci podľa syna Chaplin miloval svoju manželku i deti, v knihe Môj život z roku 1964, ktorá vyšla aj v slovenčine, ich spomína len okrajovo. "Otec sa po zlých skúsenostiach snažil svoje súkromie pred verejnosťou ukryť."

Rodinné puto

Eugene sa nemôže pamätať na roky najväčšej slávy herca, scenáristu, režiséra, producenta, skladateľa filmovej hudby, spoluzakladateľa a majiteľa spoločnosti United Artists, ktorému celá Amerika i svet ležali pri nohách. Pamätá si však, že ani po nedobrovoľnom odchode, napriek tomu, že mal 64 rokov, neprestal tvrdo pracovať.

"Natočil ešte dva filmy Kráľ New Yorku a Grófka z Hongkongu, napísal autobiografiu, zložil hudbu pre desiatky filmov, ale aj pre cirkus, ktorý miloval. Otec bol skvelý muzikant, aj keď samouk. Bol ľavák, na viole a čele hral teda ľavou rukou."

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa osem Chaplinových detí rozpŕchlo po svete, držia pokope.

"Stretávame sa raz, dvakrát do roka. Je to trochu problém, pretože sme sa rozrástli, máme dvadsaťtri vnúčat."

Hovorilo sa, že sa rozhádali pre dedičstvo. Eugene to nepripúšťa. Je to klebeta, tvrdí.

"Hoci nás je osem, vždy sa dokážeme dohodnúť. Spoločne sme vytvorili Nadáciu Charlieho Chaplina. V dome, v ktorom sme bývali, chystáme otvoriť jeho múzeum. Chceme zachovať čo najviac z diela a života nášho otca."

Okrem rodinných stretnutí sa Chaplinovci zvyknú navštevovať aj jednotlivo. "So všetkými vychádzam dobre. Ale asi najbližšie máme s Viki."

Victoria a Eugene zdedili po otcovi lásku k cirkusu. Obaja sa mu profesionálne venujú. Ich otca si absolútne podmanil. Za svoj film Cirkus dostal v roku 1929 cenu Filmovej akadémie, predchodkyňu Oscara.

SkryťVypnúť reklamu

"Otec mal veľmi rád cirkus. Asi preto, že ako dieťa začínal v music halle. Je to taký cirkus v budove. Každý rok nás vodil aspoň na jedno predstavenie. Natočil film, ktorý bol poctou cirkusu. Teraz sa ja snažím robiť cirkus, ktorý by bol poctou Charliemu."

Návrat z vyhnanstva

Dvadsať rokov prežili Chaplinovci v Európe. Už ani nedúfali, že sa niekedy vrátia do USA. V roku 1972 však dostali pozvanie na odovzdávanie Oscarov. Zlatú sošku Charliemu Chaplinovi udelili za celoživotné dielo.

Amerika prijala vyhnanca s otvorenou náručou a uznaním. A dojatý 83-ročný tvorca nebol schopný povedať pár súvislých viet: "Všetky slová sú teraz zbytočné," riekol. V preplnenom auditórium máloktoré oko zostalo suché. Najradšej by ho vybozkávali, len aby odpustil hriech, ktorý na ňom Amerika spáchala.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď otca obvinili zo šírenia myšlienok komunizmu a z členstva v komunistickej strane, tvrdo sa ohradil. Povedal im, že komunizmus nie je predsa choroba. A tým podpísal svoj rozsudok. Pritom nikdy nebol členom komunistickej strany."

Chaplinovi neprospel ani slávny film Diktátor z roku 1940, v ktorom paroduje Hitlera a Mussoliniho. Keď ho vodca Tretej ríše videl, zúril. Amerika sa v tom čase nechcela ťahať za prsty s fašistickým Nemeckom.

Chaplin verejne vyzýval vládu, aby čím skôr otvorila front na západe a tým pomohla Rusku. Tvrdil, že keď Nemecko porazí Sovietsky zväz, otvoria sa mu dvere k ovládnutiu celého sveta, teda aj Ameriky. To bol ďalší čierny bod v jeho záznamoch.

"Povedal vláde, že keď si želá, aby prišiel vypovedať pred vyšetrovaciu komisiu, príde. Nikdy ho však nepredvolali. Báli sa, že mu nič nedokážu. A tak im prišlo vhod, keď sa objavila žena, ktorá tvrdila, že s ním čaká dieťa. Potrebovali otca skompromitovať. Napriek tomu, že test otcovstva bol negatívny, súd ho odsúdil a musel platiť alimenty. V tom čase sa stretol s mojou mamou. Ona mala sedemnásť a on päťdesiatdva. Na svete bol ďalší škandál."

SkryťVypnúť reklamu

Láska až za hrob

Rozhodnutie ostať v Európe nebolo jednoduché. V Spojených štátoch nechal Chaplin všetok majetok - filmy, štúdio, dom. Keďže sa odmietol ponížiť a žiadať o víza, Oona sa podujala, že sa vráti a speňaží, čo sa bude dať. Aj to urobila. Potom sa zriekla amerického občianstva.

"Moja mama bola veľmi silná osobnosť. Jej otec, dramatik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Eugene O'Neill, bol tvrdý a rozhodný muž. Asi to zdedila po ňom. Rodinu opustil, keď mala mama dva roky. Keď sa dozvedel, že sa chce vydať za Chaplina, herca, ktorý je od nej o tridsaťpäť rokov starší, vyhrážal sa, že sa jej zriekne. Môj otec bol podobný - pil, užíval si, mal rád ženy, trikrát sa rozviedol. Jednoducho starý O'Neill nezniesol pocit, že jeho dcéra bude mať takého partnera, ako je on. Mama sa napriek tomu vydala a on svoju hrozbu splnil. Trápilo ju to celý život. Mala rada svojho otca, chcela sa s ním skontaktovať. Ani raz sa jej to nepodarilo."

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahu Charlieho a Oony málokto predpovedal budúcnosť.

"Vidíte, a vydržali spolu až do smrti, tridsaťštyri rokov. Stále ich mám pred očami, ako kráčajú ruka v ruke po záhrade. Bola to láska až za hrob. Lepší vzťah si neviem predstaviť," spomína Eugene.

Pocta Chaplinovi

Charlieho životopis sa pokúšali stvárniť viacerí režiséri. Klan Chaplinovcov dlho všetkých odmietal. Nakoniec dali súhlas Richardovi Attenboroughovi.

V roku 1992 mal film s názvom Chaplin premiéru. Úlohu vlastnej babičky Hannah si zahrala Eugenova sestra Geraldine, Charlieho hral Robert Dewney Jr. Kritika však film nepodporila.

"Diváci očakávali niečo, ako bol Attenboroughov film Ghándí - veľkorozpočtový, s obrovskou výpravou, efektnými scénami. O Chaplinovi sa však taký film urobiť nedá. Je ťažké urobiť dvaapolhodinový film o človeku, ktorý žil osemdesiatosem rokov a z plátna ho poznajú milióny ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Eugene Chaplin sa rozhodol urobiť o otcovi dokument. Pred tromi rokmi mal v Košiciach na Medzinárodnom festivale lokálnych televízií celosvetovú premiéru. Dokument The Tribute - Hold Charliemu Chaplinovi sám režíroval a bol jeho producentom.

"Mali sme tridsať hodín dokumentárneho materiálu, väčšinou rodinných záberov. Mama bola nadšená filmová amatérka. Z množstva materiálu som vystrihol asi desať minút."

Eugene chcel odkryť druhú stránku otcovho života, ukázať, aký bol v súkromí. "A samozrejme, aj mamu, pretože bez nej by to nebol on. Bola najdôležitejšou osobou vo veľkej časti jeho života. Viacerí mi vyčítali, že je to príliš romantické. Ale taký bol ich vzťah. Nič som neprikrášľoval."

Eugene má päť detí. Dcéra Kiera ide v šľapajách starého otca. Má za sebou prvé filmy v Hollywoode, pracuje pre modelingové agentúry, jej tvár sa objavila na obálkach časopisov. Jej vzorom je teta Geraldine Chaplinová.

SkryťVypnúť reklamu

Pomáha členom rodiny meno Chaplin? Ako sa s ním žije? "Má to pozitíva i negatíva. Na herectvo treba mať talent. Nestačí meno. Ja ho na rozdiel od otca, súrodencov a dcéry nemám. Preto sa venujem niečomu inému. Zažil som na letisku, že ma vyvolali z dlhého radu, nech idem dopredu. A prečo? opýtal som sa. Lebo ste pán Chaplin, či nie? znela odpoveď. To sú nepríjemné situácie. Ale je stále lepšie volať sa Chaplin ako trebárs Hitler."

Charlieho truhlu ukradli aj s pozostatkami

Charlie Chaplin nemal rád Vianoce. "Na sviatky vždy posmutnel, chodil bez nálady, nebolo mu do reči. Nikdy nám nepovedal, prečo. Možno spomínal na svoje nie najveselšie detstvo, rodičov. Paradoxne, práve na Vianoce 25. decembra 1977 zomrel," hovorí syn Eugene.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom marca 1978 rodina s hrôzou zistila, že truhla s otcovými pozostatkami z hrobky zmizla. Polícia vyhlásila pátranie, no bezvýsledne.

"Potom sa zlodeji telefonicky ozvali. Boli z ultraľavicovej organizácie Červené brigády. Bolo to v období, keď unášali známych ľudí, politikov, umelcov. Chceli od nás výkupné."

Polícia páchateľov zadržala 17. marca počas telefonického vyjednávania s Chaplinovcami o výkupnom. Vydierači ich zaviedli na miesto, kde truhlu ukryli.

"Bola zakopaná asi na dvadsať kilometrov vzdialenom mieste, na poli pri rieke v krásnom prostredí. Aj nám bolo ľúto, že ho odtiaľ musíme zobrať. Určite by sa mu tam páčilo."

Charlie Chaplin leží vedľa manželky Oony na cintoríne v Corsier-sur-Vevey vo Švajčiarsku. (sen)

SkryťVypnúť reklamu

Oona O'Neillová, dcéra dramatika Eugena O'Neilla, bola od Charlieho oveľa mladšia. Ich vzťahu málokto dával perspektívu. Napriek tomu vydržali spolu až do smrti - 34 rokov.

 

Fotografie zverejňujeme s láskavým súhlasom rodiny Chaplinovcov. Doma bol Chaplin iný ako vo filmoch. Záber z osláv Chaplinovych sedemdesiatin. V pozadí Oona, za Eugenom sestra Victoria.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 442
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 302
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 623
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 978
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 953
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 577
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu