PARÍŽ - Stoštyriročný francúzsky dôchodca Charles Brunier vyhlásil, že predlohou pre hlavného hrdinu knižného bestselleru Henriho Charriera o úteku z väzenia na Diabolských ostrovoch bol práve on. Autor knihy a jeho bývalý spoluväzeň, ktorý tvrdil, že ide o jeho vlastný príbeh, sa údajne inšpiroval práve jeho útekmi.
Brunier žije v domove dôchodcov neďaleko Paríža. Počas prvej svetovej vojny si vyslúžil vyznamenanie za statočnosť, v roku 1923 ho však za vraždu odsúdili na doživotie a uväznili v tábore vo francúzskej Guyane. Tam strávil pätnásť rokov. Druhý útek ho priviedol do Mexika, kde sa dozvedel o výzve na odboj a prihlásil sa do francúzskej armády. Ani vyznamenanie z rúk prezidenta Charlesa de Gaulla ho však nezachránilo pred návratom do väzenia, odkiaľ ho dostala až milosť udelená v roku 1948.
Dôchodca tvrdí, že bol zavretý s Charrierom, ktorý mu jeho príbeh "ukradol". Ako uviedli noviny Le Parisien, Brunier má po tele množstvo tetovaní vrátane obrazu motýľa a pripomína, že o ňom písal už v roku 1968 Robert Hervet. Motýľov príbeh však preslávil o rok neskôr práve Henri Charriere, ktorý z neho spravil celosvetový bestseller, k čomu pomohla aj filmová adaptácia so Stevom McQueenom v hlavnej úlohe.
Le Parisien tvrdí, že krátko po prvom vydaní kniha vzbudzovala otázky. Známy spisovateľ detektívok Gérard de Villiers poukázal na to, že už z jednoduchého porovnania faktov je zrejmé, že veľa vecí bolo inak: "Nie všetko je falošné, ale veľa opisovaných dobrodružstiev sa prihodilo iným." Túto verziu podporil aj jeden bývalý dozorca z tábora, ktorý v správe pre francúzskej ministerstvo spravodlivosti napísal, že Charrierovo rozprávanie "treba deliť najmenej desiatimi, aby sme sa priblížili k pravde". (čtk)