Žiaci na bardejovskej škole dostali štipendiá s dvojmesačným sklzom. Riaditeľ školy Štefan Kuča hovorí, že ich vyplatili radšej z vlastného účtu a na rozhodnutie úradov čakala škola.
"Deti majú nárok aj na dotácie na školské pomôcky, vybaviť ich však trvalo celý prvý polrok. Dotácie na stravu prišli namiesto v septembri v máji," hovorí František Gura zo školy.
Štipendium vyplácajú úrady vo výške 200 až 500 korún, okrem toho môžu žiaci základných aj stredných škôl získať príspevky na školské pomôcky a stravu. Prospechové štipendiá sú podľa Guru pre niektorých motivačné, závisí však od rodiny. Gurova žiačka, druháčka Soňa, si napríklad, prospech zlepšila, aby dostala vyššie štipendium, v účení ju podporujú rodičia. "Kúpili mi za štipendium oblečenie," hovorí. Hromadne si však žiaci známky nezlepšujú.
Kuča kritizuje, že sa štipendiá vyplácajú rodičom, takže sa nedá kontrolovať ich použitie. Privítal by inú formu: "Z dotácií na stravu škola kúpi stravu a vieme, že deti sa najedli, z dotácii na pomôcky sme kúpili pomôcky, ktoré si deti nechávajú v škole."
Ministerstvo práce tvrdí, že pripravuje zmeny. Tento týždeň rozposlalo úradom práce a školám dotazníky, vyhodnotí ich v júli. "Výsledky využijeme pri úprave legislatívy," povedala Eva Heseková z ministerstva. Asi sa zjednoduší vyúčtovanie, nebude treba sledovať mesačne, či je rodina dieťaťa v hmotnej núdzi, nároky by mohli trvať počas celého polroka.
Heseková hovorí, že štipendiá určite motivujú. Koncom prvého školského polroka, teda v januári, ich dostávalo 17 940, koncom druhého polroka, teda teraz, 19 964 žiakov. Ministerstvo pôvodne rátalo so 44-tisícmi žiakov, podľa Hesekovej však išlo iba o "hrubý odhad, pretože sa vychádzalo z priemerného prospechu, a chýbali údaje o prospechu detí v hmotnej núdzi". (haj)
Stredné školy: Sociálne štipendium je nízke
Stredné školy tvrdia, že sociálne štipendium, ktoré ich študenti z rodín v hmotnej núdzi môžu dostávať od septembra, je príliš nízke. Jeho výška je podľa prospechu 600 až 1200 korún. "Je dobré, že je, ale naozaj to nie je dosť," hovorí Jana Luptáková z Gándhího gymnázia vo Zvolene, určeného pre nadané deti, ktoré doma nemajú podmienky na štúdium. Aj najvyššie štipendium podľa nej pokryje najviac tretinu nákladov na ubytovanie, stravu či cestovanie. Luptáková hovorí, že by bolo lepšie, keby deti mali nárok na sociálnu podporu a k tomu na prospechové štipendium. Rovnaký názor má aj Anna Koptová z košického gymnázia. Sociálne štipendiá podľa nej iba zachraňujú fyzickú existenciu rodín. Zo školy tento rok pre sociálnu situáciu odišlo päť detí. Základné náklady na ubytovanie, stravu a cestovné sú asi dve tisícky, štipendium na ne nestačí. (haj)