BRATISLAVA - Šanca, že slovenský parlament v dohľadnom čase prijme zákon o športe, je minimálna. Pravdepodobne sa to nepodarí ani do konca volebného obdobia. Skeptické názory prevažovali aj na včerajšom diskusnom fóre, ktoré organizoval Slovenský olympijský výbor.
Podľa pôvodných predstáv mal byť zákon už v platnosti. Návrh je dávnejšie na svete, no rezortné ministerstvo školstva váha, či ho uvoľniť na medzirezortné pripomienkové konanie. Výhrady má k nemu spolková sféra, rezort financií aj skupina poradcov premiéra pre oblasť športu. Každý však iného druhu.
"V tejto podobe je zákon nepriechodný," tvrdí Ján Filc, šéf Slovenskej únie športu združujúcej kolektívne športy a tenis. "Hľadáme kompromis, ale nedarí sa ho nájsť. Sme v patovej situácii," priznal generálny riaditeľ sekcie športu ministerstva školstva Stanislav Kosorin.
Športové spolky návrhu zákona vyčítajú štátny dirigizmus a to, že nedefinuje štátnu objednávku smerom k nim. Ministerstvo financií je zasa proti návrhom na zásahy do daňových zákonov, ktoré by utvorili väčší priestor na sponzoring, a tým aj viaczdrojové financovanie športu. "V tom prípade nám už zákon vôbec nič neprinesie, naopak," konštatuje olympijský šéf František Chmelár. Navyše, financi aj premiérovi poradcovia tvrdia, že o rozdeľovaní peňazí z verejných zdrojov smie rozhodovať len štátny orgán. Návrh však predpokladá vznik agentúry, príspevkovej organizácie napojenej na štátny rozpočet, v ktorej predsedníctve by mali prevahu zástupcovia športu.
Zákon s ambíciou komplexného riešenia sféry športu by mal prvý raz definovať aj profesionálny šport, z čoho by pre kluby kľúčovo kolektívnych hier vyplynuli dodatočné odvody. "Na ne potrebujeme zdroje," pripomína Filc a nahnevane vraví: "Ideme od desiatich k piatim." Podľa Kosorina bude školstvo ešte hľadať politický konsenzus. "Ak sa nenájde, škoda návrh predkladať," tvrdí.
MARIÁN ŠIMO