So symbolickým číslom 100 na prsiach zabehol Asafa Powell svetový rekord na aténskom Olympijskom štadióne. FOTO - REUTERS
Šprint trvá okamih, sláva v ňom večnosť. Jessee Owens či Carl Lewis boli aj skvostní skokani do diaľky, ale legendy z nich spravil najkratší beh. "Svetový rekord na 100 metrov je ako v boxe titul svetového šampióna superťažkej kategórie," tvrdí jeden z jeho bývalých držiteľov Maurice Greene.
Šprint je ťažký kaliber - úspechy v ňom vynášajú do nebies, ale príprava na ne pripomína peklo. Úporný zápas o stotinky v kyslíkovom dlhu.
Rýchlosť odborníci označujú za najťažšie trénovateľnú pohybovú schopnosť. Limitujúcim faktorom je vrodený, nemenný pomer pomalých červených a rýchlych bielych svalových vlákien v tele. Iba tie druhé sú uspôsobené na anaerobnú činnosť.
Priemerných šprintérov sú tisícky. V nijakej inej skupine disciplín sa na veľkých podujatiach neschádza taká početná konkurencia ako v krátkych behoch. Na úvod kariéry sa o ne obtrie každý atlét a pre väčšinu je rýchlostná príprava neodmysliteľnou súčasťou tréningov. Výnimočným šprintérom sa však treba narodiť, aj keď, prirodzene, dispozíciami sa všetko iba začína.
Asafov talent neodhalil ani brat
Momentálne privádza svet do úžasu dvadsaťdvaročný Jamajčan Asafa Powell. Talent odpánaboha. Prvý šprintér, ktorý priam na požiadanie behá stovku nie pod 10,0, ale pod 9,9. Po dvoch so zámerne zadržaným záverom doma v Kingstone (9,84) a v americkom Eugene (9,84 s vetrom) mu v ostravskom chlade a daždi namerali čas 9,85. No a potom sa premiestnil do gréckych Atén a v suchu a teple zabehol svetový rekord 9,77.
Asafa Powell sa narodil ako šprintér, ibaže netušil o svojich vlohách. Dokonca ani jeho o jedenásť rokov starší brat Donovan so skúsenosťami popredného šprintéra - v drese Spojených štátov, kde žije a študuje, bežal semifinále stovky na sevillskom svetovom šampionáte 1999.
"Svojho času ma brat pozval zatrénovať si na univerzitu v Texase, ale paradoxne nenadobudol pocit, že mám dispozície behať rýchlo," cituje Asafu parížsky L'Express.
O Donovanovi Powellovi s osobným rekordom 10,07 dnes svet vie len vďaka tomu, že sa vynoril jeho brat a zabehol ešte o tri desatiny lepší čas.
Jamajka je šprintérsky raj
Asafa prerušil hegemóniu amerických šprintérov. V ére elektronicky meraných časov figuroval v análoch svetových rekordov na 100 m až donedávna jediný Neameričan - Donovan Bailey z Kanady, rodák z Jamajky.
Zasľúbený kút sveta šprintu leží v Karibiku. Jamajka je priam jeho raj. Okrem rýchlej a pôvabnej Merlene Otteyovej či víťaza olympijskej dvojstovky 1976 Dona Quarrieho pochádzajú z tejto dvaapolmiliónovej krajiny aj piati šprintéri s osobným rekordom na 100 m pod 10 sekúnd a dvaja olympijskí víťazi. Pravda, Linford Christie v Barcelone 1992 vybehal stovkárske zlato pre Veľkú Britániu a Bailey o štyri roky v Atlante zasa pre Kanadu.
Jamajka na stovkárskeho olympijského šampióna bežiaceho v zeleno-čiernych farbách rodnej krajiny stále iba čaká. Ale nie so založenými rukami.
Vieme to aj bez Američanov
V poslednom období robia Jamajčania všetko pre to, aby talenty neutekali do cudziny. Pomáha im aj svetová atletická federácia, vďaka ktorej príspevku pred štyrmi rokmi v Kingstone vyrástlo stredisko vrcholovej atletiky pre talenty piatich karibských krajín.
"Powellov svetový rekord je ďalší dôkaz, že sme schopní vychovávať atlétov špičkovej úrovne aj sami, bez amerických kolegov," dvíha národné povedomie krajanov šéf jamajskej atletiky Howard Aris v najväčšom denníku The Gleaner. "Asafa nielenže odtiaľto pochádza, ale tu aj trénuje - do cudziny chodí len súťažiť."
Popredný jamajský tréner Glen Mills si myslí, že "trénerská opatera na Jamajke je jedna z najlepších, ak nie vôbec najlepšia na svete" a Asafov rekord "by mohol byť motiváciou pre mladých jamajských športovcov žijúcich doma aj vo svete".
V Millsovej skupine trénuje aj najväčší dvojstovkársky talent planéty Usain Bolt: v necelých šestnástich sa stal juniorským majstrom sveta a v osemnástich bežal pod 20 sekúnd (19,93). Lídrom ďalšej silnej šprintérskej skupiny je práve Powell. Vedie ju Stephen Francis, ktorý si Asafu všimol na tradičnom jamajskom atletickom šampionáte 14-18-ročných: na 100 m skončil štvrtý za 10,61. Podľa Francúza Gillesa Bertranda, autora publikácie "Jamajka, umenie šprintu", podujatie trvá štyri dni a sleduje ho tridsaťtisíc ľudí.
Zastavte zabíjanie, nasledujte Asafu
Po minulotýždňovom svetovom rekorde vítali Asafu Powella v Kingstone ako národného hrdinu. Prílet prenášala v priamom prenose televízia a vzápätí ho prijal premiér P. J. Patterson. Nebola však za tým len pochopiteľná hrdosť na krajana, ktorého meno obletelo svet.
Jamajku sužuje rastúce násilie. Podľa denníka The Australian len od januára evidujú v krajine 750 vrážd, o dvadsať percent viac ako v rovnakom období minulého roku. "Nasledujte Asafu, napodobnite jeho úspechy a zastavte zabíjanie," vyzval minister športu Portia Simpson Miller mlaď v nádeji, že idoly zmôžu viac než represie.
Asafa je zo šiestich detí. Dvaja z bratov sú už tri roky na druhom svete. Práve im zasvätil svoj aténsky rekord. Jeden zomrel na chorobu, ale druhého zastrelili.
Keď Powell zabehol svetový rekord, tréner Stephen Francis ho vyhrešil, že bežal kŕčovito a on jeho výčitku pokorne prijal. Aj iní odborníci tvrdili, že v ostravskej zime bežal uvoľnenejšie ako v aténskom teple. Asafa by kritiku však zrejme prijal, aj keby sa s ňou nik iný nestotožnil.
Pokoru má v krvi. Po otcovi, ktorý je pastorom. "Jeho viera ma inšpiruje viac ako čokoľvek iné," prízvukuje. "Som rád, že som ho spravil šťastným."
Všetci tvrdia: Bude ešte rýchlejší
Je to úplne iný šprintér, než väčšina tých, ktorí v poslednom období tvrdili muziku. Nijaký fanfarón či gladiátor typu Američana Mauricea Greena či jeho krajanov, vyzliekajúci tričká a vypínajúci prsia, ani komediant podobný jeho krajanom, strúhajúcim grimasy do kamier a fotoaparátov. Pritom práve televízny prenos z Greenovej zlatej stovky na sydneyskej olympiáde, ako priznáva, bol spúšťacím mechanizmom jeho kariéry. "Veľmi skromný, tichý, až rezervovaný," vyratúva Asafove vlastnosti šéf jamajského zväzu.
Je to úplne iný šprintér aj fyziognómiou. Nijaká kulturistická figúra. "Prírodný talent," konštatuje bývalý svetový rekordér na 110 m prekážok Renaldo Nehemiah v americkom časopise Sport Illustrated. "Závideniahodný somatotyp," tvrdí Kubánec Enrique Figuerola, jeden z velikánov šprintu šesťdesiatych rokov, a dodáva: "Má predpoklady bežať ešte oveľa rýchlejšie ako v Aténach."
Najväčšiu poklonu mu vystúhal bývalý Lewisov kouč Joe Douglas: "Som šťastný, že svetový rekord Tima Montgomeryho prekonal čistý atlét."
Asafa Powell zaň zinkasoval od Grékov vyše stotisíc eur. "Sú aj dôležitejšie veci, ako peniaze," poznamenal, keď sa ho na ne vypytovali.
Jeho manažér Paul Doyle je presvedčený, že "získať v auguste v Helsinkách titul majstra sveta je pre Asafu určite dôležitejšie ako aténsky svetový rekord". To najlepšie vraj svetu len ponúkne. "Dva dni pred aténskym mítingom ešte tvrdo trénoval, takmer vôbec sa naň nevylaďoval," pripomína.
Manažér Doyle je jediný Američan v jamajskom Powellovom tíme. Údajne to nie je typický Američan, ba ani typický manažér. MARIÁN ŠIMO
Powell po aténskom rekorde
"Už dlhšie mi viacerí vraveli, že som najlepší šprintér na svete. Ale až dnes som to dokázal."
"Či môžem bežať aj rýchlejšie? Počkajte do konca sezóny a uvidíte."
"Deväť celých šesť? Neviem, či je to možné, ale viem, že sa dá bežať rýchlejšie, ako som bežal v Aténach."
"Nikto nevie, aká rýchla stovka je v ľudských schopnostiach."
Kto je Asafa Powell Narodený: 11. novembra 1982 v St. Catherine
Miery: 190 cm, 88 kg
Profesia: študent technickej univerzity
OH: 2004 - 100 m 5. miesto, MS: 2003 - diskvalifikovaný za uliaty štart v medzibehu (v rozbehu dosiahol najlepší čas 10,05)
Výkonnostný vývoj: 2001 - 10,50, 2002 - 10,12, 2003 - 10,02, 2004 - 9,87, 2005 - 9,77 (svetový rekord)
Osobný rekord na 200 m: 20,06
Tréner: Stephen Francis