
Demonštranti v New Yorku zatiaľ nedali o sebe veľmi vedieť. Štyri tisícky policajtov zadržali iba piatich ľudí, očakáva sa však, že protesty sa v najbližších dňoch budú stupňovať. FOTO – REUTERS
NEW YORK - Prvému dňu Svetového ekonomického fóra dominovala nádej v rýchle zotavenie americkej a svetovej ekonomiky a volanie po spoločnom postupe v boji proti chudobe. Summit vo štvrtok odštartovali v pokojnejšej zóne New Yorku viac ako tri tisícky významných svetových politikov a obchodníkov. V ovzduší plnom spomienok na udalosti z 11. septembra s oduševnením debatovali o súvislostiach medzi ekonomikou a vojnou proti terorizmu.
Na fóre vystúpili viacerí s optimistickými príhovormi. „Tak ako Wagnerova hudba, aj americká ekonomika je v skutočnosti lepšia, ako to znie,“ povedal prezident investičnej banky Merrill Lynch International Jacob Frenkel. „V druhej polovici tohto roka budeme svedkami výrazného oživenia v Amerike, to so sebou potiahne aj zvyšok sveta.“ Hlavný ekonóm Morgan Stanley Stephen Roach však varoval, že ekonomické ukazovatele sú zavádzajúce a Amerika opäť skĺzne do recesie. Riaditeľ Unileveru Niall Fitzgerald sa k nemu pripojil. „Nemyslím, že ekonomika sa zotaví v blízkej budúcnosti,“ a poukázal na dlhy ekonomík. „Keďže veľa ľudí je bez práce - bez nej zrejme aj ostane - a problémy na finančných trhoch budú pokračovať, dlhy sa stanú problémom.“ Napriek výrazným stimulom sa podľa neho ekonomika úplne zotaví možno až budúci rok.
V prejavoch, ktoré sú určené ľuďom väčšinou z bohatých krajín, však rezonoval boj proti chudobe. Filipínska prezidentka Gloria Arroyo vyhlásila, že bez spoločnej snahy odstrániť chudobu budú ekonomická stabilita aj úspech vo vojne proti terorizmu nedosiahnuteľnými cieľmi. „Globálna koalícia uspela v boji proti terorizmu. Mali by sme to využiť v boji proti chudobe. Terorizmus a chudoba totiž idú ruka v ruke,“ povedala.
Rovnaká myšlienka rezonovala aj v slovách ďalších vplyvných účastníkov, ktorí sa obávajú, že politickí lídri a obchodníci z bohatých krajín nebudú až takí ochotní spojiť sa v boji proti diskriminácii a ekonomickým rozdielom medzi krajinami.
Prezident Svetovej banky James Wolfensohn zdôraznil, že pomoc chudobnejším krajinám sa musí zintenzívniť.
Pred troma mesiacmi aj s generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom vyzval na zdvojnásobenie pomoci chudobným na sto miliárd ročne.
(bro, bbc)