
Bin Ládin zosmiešňoval v rozhovore Spojené štáty. V Brazílii sa zasa ľudia zabávajú s jeho a Bushovou maskou - pred karnevalom patria medzi najžiadanejšie. FOTO - REUTERS
Posledný odkaz - i keď ho katarská televízia al-Džazíra nakrútila vraj medzi prvými, znel: Boj sa prenáša do vnútra Ameriky, vojna proti terorizmu zavedie USA do „neznesiteľného pekla“ a pripraví ich o hodnoty „ľudských práv a slobody“.
Rozhovor nakrútila v októbri (zrejme 21.) al-Džazíra v Kábule. Stanica vysielajúca v arabskom jazyku sa vraj rozhodla neodvysielať rozhovor pre jeho malú závažnosť a nízku spravodajskú hodnotu. CNN tvrdí, že ho získala „z mimovládnych zdrojov“. Podľa al-Džazíry CNN nahrávku odvysielala „ilegálne“.
Aj závažnosť obsahu vidí CNN ináč. „Cítili sme, že musíme o kazete informovať a odvysielať ju, pretože je extrémne závažná,“ povedal Eason Jordan, šéf spravodajstva CNN.
Spor televízií bude mať možno aj súdnu dohru. Al-Džazíra - akási CNN arabského sveta - tvrdí, že mala právo rozhodnúť o neodvysielaní kazety a CNN na ňu právo nemala. Jordan zas žiada katarskú televíziu, aby vysvetlila, prečo existenciu rozhovoru popierala a či nemá ešte ďalšie podobné závažné materiály.
Obsah videozáznamu však nebol v skutočnosti neznámy - vedela o ňom americká vláda, tajné služby aj britský premiér Tony Blair, ktorý z neho citoval v prejave k parlamentu v novembri minulého roku.
Podľa údajov CNN bol tento rozhovor dokonca prvý, ktorý s bin Ládinom al-Džazíra po útokoch z 11. septembra urobila. Odporuje tomu však časť, v ktorej sa bin Ládin vysmieva americkým obavám, že prostredníctvom predchádzajúcich rozhovorov posielal stúpencom kódované odkazy.
Prvý videozáznam s bin Ládinom odvysielala al-Džazíra krátko po 11. septembri. Stanicu, ktorú v arabských krajinách sleduje okolo 35 miliónov divákov, vtedy USA obvinili, že tým vyvolala masové protiamerické protesty. Minister obrany Donald Rumsfeld označil jej vysielanie za „štvavé a nezodpovedné“. USA intervenovali v kararskej vláde, aby zasiahla.
Práve v tom čase bol nakrútený včera zverejnený rozhovor. „Rozhodovali sme sa za okolností, keď by zverejnenie rozhovoru len znásobilo obvinenia, že sme bin Ládinovou hlásnou trúbou,“ povedal včera nemenovaný redaktor al-Džazíry pre Reuters. V tom čase bola al-Džazíra vari najslávnejšou televíziou na svete, ako jediná mala svoj štáb v Kábule. Týždeň po 11. septembri boli odtiaľ všetci cudzinci vrátane novinárov vypovedaní.
Po kritike USA sa však na jej obrazovkách postupne objavili Rumsfeld, Condoleezza Riceová, Tony Blair a šéf NATO George Robertson. Al-Džazíra uzavrela dohodu o spolupráci so CNN. Ďalšie videozáznamy s vodcom al-Káidy boli odvysielané približne v rovnakom čase na CNN a v al-Džazíre. Posledný záznam v decembri al-Džazíra dokonca prebrala od CNN.