Britský kráľ Eduard VIII., ktorý sa v roku 1936 vzdal trónu pre spoločensky neprijateľný zväzok s rozvedenou Američankou, by sa čudoval, čo všetko je dnes možné v európskych kráľovských rodinách. Neurodzený pôvod, viera, dokonca ani búrlivá minulosť už nie sú prekážkou sobáša.
Divoký život snúbenky korunného princa a dokonca jej nemanželské dieťa boli príčinou veľkého rozruchu pred dvoma rokmi v Nórsku. Princ Haakon si totiž vybral predavačku a servírku Mette-Marit Tjessemovú, ktorej predchádzajúci partner bol odsúdený za obchod s drogami. V auguste 2001 sa stal prvým korunným princom v Európe, ktorý sa oženil so slobodnou matkou.
V Holandsku dáva požehnanie kráľovským sobášom parlament. O tom, že hlasovanie nie je žiadnou formalitou, svedčia udalosti, ktoré predchádzali svadbe terajšej kráľovnej Beatrix. V roku 1966 parlament takmer vetoval jej sobáš s nemeckým „mužom z ľudu,“ teda bez šľachtického pôvodu, Clausom von Amsbergom pre jeho národnosť.
Aspoň športovými titulmi sa pred pár rokmi mohol pochváliť nápadník španielskej princeznej Cristiny. V roku 1997 sa táto vyštudovaná politologička, ktorá práve očakáva tretieho potomka, vydala za hádzanára tímu FC Barcelona Iňakiho Urdangarína, ktorý je baskicko-nemeckého pôvodu.
(čtk)