LONDÝN, LILLE - Francúzsky súd včera zamietol žiadosť prevádzkovateľa eurotunelu, spájajúceho Veľkú Britániu s európskym kontinentom, o uzavretie utečeneckého tábora Sangatte pri francúzskom meste Calais. Spoločnosť Eurotunel už dlhšie vystupuje proti prítomnosti tábora, ktorého obyvatelia sa snažia dostať do vysnívanej Británie, kde platia miernejšie prisťahovalecké zákony ako vo Francúzsku.
Súd v Lille však prijal argumenty miestnych úradov, podľa ktorých nebol problémom samotný tábor prevádzkovaný Červeným krížom, ale „lákanie tunela“, ktorý sa nachádza iba dva kilometre od utečencov.
Eurotunel tak už po druhýkrát „pohorel“ pri snahe o uzavretie Sangatte. Prvý pokus v septembri minulého roku nevyšiel - súd v Lille zatvorenie tábora zamietol. Británia sa potom s Francúzskom dohodla, že rozmiestni ďalších imigračných úradníkov v kontrolnej zóne na termináli pri Calais a Paríž prisľúbil tvrdšie sankcie proti imigrantom, ktorí podnikajú nájazdy na vlaky.
Kabinet britského premiéra Tonyho Blaira je pod intenzívnym tlakom opozičných strán a médií, ktoré žiadajú, aby dokázal, že britský azylový systém nie je príliš mierny.
Niekoľko prisťahovalcov už pri pokuse o útek do Británie zahynulo. Naposledy 19. januára, keď jedného imigranta zachytili elektrické drôty po tom, čo sa schovával na streche mraziarenského vagóna.
Niektorí sa snažia naskočiť do idúcich vlakov, iní sa zase pokúšajú prejsť cez tunel pešo. Skupiny sa snažia nastúpiť do vlakov prakticky každú noc. „Títo ľudia vchádzajú do tunela bez akejkoľvek zábrany. Niečo ich však musí zastaviť,“ povedal pre BBC John Noulton, riaditeľ oddelenia Eurotunelu pre styk s verejnosťou. Rovnako vyjadril znepokojenie nad tým, že polícia urobila iba veľmi málo pri vyšetrovaní zadržaných utečencov. Mimoriadne bezpečnostné opatrenia pritom Eurotunel stáli 4,9 milióna eur. V tuneli za prvý polrok 2001 zadržali 18 500 ľudí, ktorí sa snažili prejsť do Británie. Podľa odhadov BBC sa cez tunel doteraz na Britské ostrovy „prešmyklo“ až 44-tisíc ľudí.
Sangatte pôvodne vznikol ako sklad pri stavbe tunela. V roku 1999 ho francúzske úrady prerobili záchytný tábor pre kosovských utečencov. V súčasnosti sa v ňom najviac zdržiavajú irackí Kurdi, Afganci a Iránci.
(taa, tasr)