Bushova vojna v Iraku stráca podporu Američanov. Podľa niektorých prieskumov ešte nikdy nebola taká nízka. To na prezidenta vyvoláva tlak, aby Američanom oznámil, kedy sa odtiaľ vrátia ich vojaci. George Bush sa tomu bráni a radšej hovorí o tom, čo sa Američanom v Iraku podarilo a prečo by tam ešte mali zostať. Prinajmenšom dovtedy, kým sa Iračania nebudú schopní brániť sami.
Bude o tom hovoriť v televíznom prejave, na prvé výročie odvozdania moci v Iraku Iračanom. Prezident cíti, že musí byť presvedčivý. "Je to kritický moment," povedal hovorca Bieleho domu Scott McClellan. Včera Američanom zabili v Iraku šiestich vojakov.
Do stratégie upokojovania verejnosti zapadla aj včerajšia návšteva irackého premiéra Ibrahima Džaafárího v Bielom dome.
Džaafárí hovorí presne to isté, čo Bush: Žiadny termín odchodu vojsk by sa nemal určovať, lebo to len nahráva teroristom. Iracký premiér podobne ako členovia Bushovej vlády opakuje, že hoci je odboj silný, ide len o posledné záchvevy a všetko bude čoskoro lepšie.
Bilancia bezpečnostnej situácie za Džaafárího vlády však ukazuje niečo iné. Od konca apríla, keď si sadol na premiérske kreslo, zabili teroristi asi 1200 Iračanov. Z čísel vychádzajú aj analytici a v súkromí aj vojenskí stratégovia. Upozorňujú, že odboj je čoraz silnejší a do Iraku dokonca prúdi čoraz viac militantov zo zahraničia. Tvrdí to aj hlavný veliteľ spojeneckých vojsk v Iraku, americký generál John Abizaid.
Bush má však aj iné informácie. Podľa denníka Washington Post mu jeho generáli, ktorí sedia v Pentagone na utajovanom stretnutí povedali, že Iračania sú už na tom lepšie a vojaci by mohli začať so sťahovaním na budúci rok.
Prezident má dovtedy jasnú úlohu. Musí urobiť všetko pre to, aby Iračanom pomohol dodržať stanovený harmonogram prijatia a schválenia ústavy a usporiadania parlamentých volieb. Hovoril o tom aj s irackým premiérom. Džaafárí v Amerike niekoľkokrát zopakoval, že to stihnú.
"Nemajú šancu. Tri mesiace im trvalo, kým zostavili novú vládu. Ledva zostavili komisiu na vypracovanie ústavy. V parlamente nie je voda ani elektrina," hodnotil vo Washington Post Džaafárího odhad arabista Juan Cole z univerzity v Michigane.
Podľa neho je skôr pravdepodobné, že všetko sa posunie o pol roka.
Irak by mal teda novú vládu až v polovici budúceho roka. A minimálne dovtedy by tam mali byť americkí vojaci.