Rybári na Srí Lanke sa už tešia, že budú môcť opäť začať loviť.
FOTO - REUTERS
"Je to ako nirvána," hovorí rybár Bernard zo srílanského mesta Koggala a hrdo ukazuje svoj nový, zatiaľ len sporo zariadený dom vo "francúzskej dedine".
French Village, ako sa už teraz skupinke troch desiatok hotových, rozostavaných či pôvodných opravených domčekov hovorí, stoja vďaka humanitnej pomoci Francúzska, ktorú poskytlo v spolupráci so srílanskou cestovnou kanceláriou Connaissance de Ceylon.
"Vždy sme boli veľmi chudobní, mali sme len staré domy, ktoré nám celej rodine, vzalo tsunami. Teraz máme svoj dom, je to ako zázrak," dodáva Bernard a ukazuje verandu, dve spálne, kuchyňu i kúpeľňu so záchodom, postavené v rovnakom štýle ako rybárske domčeky, ktoré 26. decembra 2004 spláchla vlna tsunami. Tá si len na Srí Lanke vyžiadala viac než 30-tisíc obetí, tisíce ľudí je naďalej nezvestných a viac ako pol milióna ďalších prišlo o strechu nad hlavou.
Vo francúzskej dedine sú i štyri pôvodné domčeky z roku 1978, ktoré stačilo len rekonštruovať. Stoja v blízkosti novopostavených, už obývaných domov, kde v strede rastú základy budúcej školy a škôlky. Okolo domčekov žiaria jasnými farbami nové lode poskytnuté zo zahraničnej humanitnej pomoci.
"Keby sme čakali na našu vládu, nedostaneme nič. Všetka pomoc prišla zo zahraničia, vždy pomôžu len ľudia ľuďom, vláda nikdy," rozohní sa Lucila, ďalšia z obyvateliek dediny. Všetci sú tu však spokojní. Domčeky dostali v polovici apríla, elektrina funguje, len voda je zatiaľ v dedine úžitková, pitnú dovážajú každé dva dni a výhľadovo by tu mala vzniknúť úpravovňa vody.
"Stal sa zázrak," zhodujú sa obyvatelia dedinky, ktorí sa zbehli pozrieť, ako ich susedky kúpu pri studni nie príliš nadšeného čiernobieleho psíka. "Teraz sa ryby chytať nedajú, čoskoro sa začnú monzúny, ale za šesť mesiacov sa náš život zase vráti do normálnych koľají. Máme kde bývať, máme lode, všetko bude ako predtým," tešia sa. (čtk)
Vláda a rebeli sa dohodli na rozdelení pomoci
KOLOMBO - Srílanská vláda a tamilskí povstalci včera podpísali dlho očakávanú dohodu o rozdelení humanitárnej pomoci po decembrovej katastrofe spôsobenej tsunami vo výške troch miliárd dolárov i medzi povstalcov. Agentúre Reuters to oznámil popredný vládny činiteľ.
Nórski mieroví sprostredkovatelia odviezli dohodu, podpísanú najprv vládnym splnomocnencom, do rebelmi ovládaného mesta Kilinočči na severe ostrova, kde ju podpísal zástupca Tigrov oslobodenia tamilského Ílamu. Týmto podpisom vstúpil dokument do platnosti.
Mechanizmus pomoci, podľa ktorého výbory zložené z rebelov, vládnych činiteľov a moslimov môžu odporúčať, uprednostňovať a monitorovať jednotlivé projekty - viazol celé mesiace vinou politických sporov, ktoré rozštiepili vládnu koalíciu.
Podľa povstalcov by však pakt, ak bude náležite realizovaný, mohol pomôcť naštartovať uviaznuté rokovania, ktorých cieľom je premeniť trojročné prímerie na trvalý mier. (čtk)