Naí Dillí 3. februára (TASR) - Ázijské vojnové vdovy, ktoré počas krvavých konfliktov vo svojich krajinách prišli o manžela, sa ocitli spoločensky a ekonomicky na okraji spoločnosti. O svoje prežitie musia doslova bojovať.
Ozbrojené polovojenské jednotky vtrhli v septembri minulého roka do Fazínho domu v indickom štáte Džammú a Kašmír a zastrelili jej manžela a najstaršieho syna. Dnes žije 55-ročná vdova spolu s ďalšími piatimi deťmi v dvoch špinavých izbách a bojuje každý deň o prežitie v štáte, ktorý za uplynulých 12 rokov sužujú ozbrojené povstania. Fazí je len jednou z desiatok tisícov žien z Kašmíru a iných častí Ázie, ktoré sa zmietajú v konfliktoch.
V Indii sa ženy uctievajú len ako matky, dcéry a manželky. Mimo toho sú to len objekty sociálnej stigmy a diskriminácie, tvrdí Mohini Giriová, líderka skupiny snažiacej sa o zlepšenie života žien. Práve táto problematika bola hlavnou témou konferencie, ktorá sa konala v piatok v indickej metropole Naí Dillí.
Aktivisti tvrdia, že vdovy sú veľmi zraniteľnou skupinou, pretože sa s nimi často zaobchádza ako so spoločenskými vydedencami. Sú napríklad vylúčené z osláv a svadieb, keďže pretrváva presvedčenie, že prinášajú nešťastie. Niekedy sa tiež musia podrobiť prísnym pravidlám obliekania, ktoré im zakazuje nosiť svetlé farby a šperky. Nie je zriedkavosťou, že si musia ostrihať vlasy.
Podľa predsedníčky Organizácie vdovy za mier a obnovu Margaret Owenovej sú vdovy úplne zanedbávané. Počas mieru sa mnohých žien traumatizovaných smrťou svojich manželov alebo vo vojne surovo znásilnených zbavujú dokonca vlastné rodiny.
Povstanie proti indickej vláde v kašmírskom regióne malo za následok vyše 20.000 vdov v oblasti Himalájí vydaných napospas osudu, pretože pre ne existuje len málo možností, ako si zarobiť na živobytie. V Kašmíre žije okolo 1100 žien, ktorých muži sú nezvestní a ony žijú v neustálej neistote, či sú ich manželia živí alebo mŕtvi.
Vo vojnou zmietanom Afganistane sú utečenecké tábory plné ovdovených žien a utečenkýň, ktoré ušli pred rokmi trvajúcim politickým konfliktom a americkým bombardovaním. Mnohé z nich sa živia len jedlom pre zvieratá a žijú z pol dolára na deň. Vdovy sú v utečeneckých táboroch väčšinou zneužívané vlastnými príbuznými a mužskými členmi komunity v podobe sexuálneho obťažovania, nútenej práce alebo pašeráctva. Muži tiež využívajú ich identifikačné karty na získanie potravinových prídelov.
Podobná je situácia aj na Srí Lanke, kde žije viac ako 100.000 ovdovených alebo slobodných mladých žien, ktoré kvôli krvavému etnickému konfliktu stratili manžela alebo si nemôžu nájsť žiadneho partnera.