Disky si zapamätajú viac filmov

Zájsť do kina alebo zostať doma pri televízore? Túto otázku už dlho riešia videorekordéry. Stačí vložiť kazetu, nastaviť začiatok a koniec nahrávania a potom sa už netreba o nič starať.

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV

Pred niekoľkými rokmi tento spôsob vylepšili DVD rekordéry. Tie navyše ponúkajú vyššiu kvalitu záznamu, ktorá sa nezhorší, ani keď si film pozrieme hoci aj tisíckrát. Jedinou nevýhodou oproti klasickým videám je dĺžka záznamu. Na jedno devedečko sa zmestia maximálne dve hodiny. Videokazeta ich v štandardnom režime pojme maximálne päť hodín. Komu však neprekáža aj horšia kvalita obrazu, pri úspornom režime bude mať k dispozícii až desať hodín záznamu. Tieto problémy riešia DVD rekordéry so zabudovaným diskom. Nahrať si možno na ne až niekoľko stoviek hodín filmov. Ich ceny sa začínajú pri hranici 18-tisíc korún. Ešte pred dvomi rokmi sa za rovnakú cenu predávali klasické DVD rekordéry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Film na jedno použitie

DVD rekordéry s pevným diskom sú určené predovšetkým na jednorazové pozeranie filmov. Počítajú s tým, že z televízie si film nahrávame väčšinou preto, že si ho nemôžeme pozrieť v čase, keď ho vysielajú. Prístroje sa dajú naprogramovať na viacero filmov dopredu. Dajú sa nastaviť napríklad aj tak, že počas dvojtýždennej dovolenky nahrajú všetky obľúbené filmy a seriály.

DVD rekordéry navyše umožňujú kombinovať záznam - niektoré filmy možno nahrať na pevný disk a iné na DVD nosič. Tiež možno jeden film nahrávať na disk a z devedečka si druhý pozerať alebo naopak. Zatiaľ však nedokážu nahrávať dva rôzne filmy v rovnakom čase. Ak niekomu nestačí si raz pozrieť film, môže si ho nechať uložený na pevnom disku. Jeho kapacita sa však po čase vyčerpá. Druhou možnosťou je nahrať film z disku na DVD nosič.

SkryťVypnúť reklamu

Stovky filmov v jednom prístroji

Hlavným rozdielom medzi jednotlivými typmi rekordérov je kapacita ich pevných diskov. Prvé prístroje mali 40 GB disk. Tie zvládli v základnom režime 17 hodín záznamu. Dnes sa väčšinou predávajú prístroje s dvojnásobnou kapacitou disku. Nahrať naň možno od 32 hodín filmov vo vysokej kvalite až po 300 hodín vo veľmi nízkej kvalite. Kúpiť však možno aj rekordéry so 400 GB diskom. Pojmú 170 hodín záznamu vo vysokej kvalite alebo až vyše tisíc hodín nahrávok nízkej kvality. Na kúpu takéhoto prístroja si však treba pripraviť asi 65-tisíc korún. Prístroje s 80 GB diskom stoja od 18-tisíc korún a so 160 GB okolo 25-tisíc.

Okrem kapacity disku je dôležitým parametrom aj maximálne obdobie jednej nahrávky. Najlacnejšie prístroje umožňujú nahrať vcelku maximálne šesť hodín. Tie drahšie dokážu nahrávať aj celý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Výhody, ktoré inde nenájdete

Rekordéry s pevnými diskmi ponúkajú niekoľko výhod, ktoré nemožno využiť pri DVD ani videorekordéroch. Ak nahrávame film a vrátime sa domov ešte pred jeho skončením, môžeme si ho pozrieť od začiatku bez toho, aby sme čakali až na jeho koniec. Zatiaľ čo pozeráte začiatok filmu, koniec sa stále nahráva. Rovnako, ak vás pri sledovaní filmu vyruší telefonát alebo návšteva, môžete zapnúť nahrávanie a ihneď ako sa vrátite k televízoru, sledovať program od okamihu, v ktorom sme odišli. Tiež sa dá táto nahrávka prehrať zrýchlene, čím dobehnete reálny čas vysielania.

Ďalšou zaujímavou funkciou je možnosť stáleho nahrávania z niektorého televízneho programu v nami určenej časovej slučke. Dá sa napríklad nastaviť tak, aby sa posledná hodina stále nahrávala. Keď prejde prvá hodina nahrávania, bude sa záznam postupne prepisovať novým. Takto sa možno vrátiť k akémukoľvek úseku, ktorý televízia počas poslednej hodiny vysielala. Môžete si napríklad znovu pozrieť gól či inú zaujímavú akciu.

SkryťVypnúť reklamu

DVD rekordéry s pevným diskom ponúkajú aj strihovú funkciu. Z filmu tak možno odstrániť reklamy či presah. Skráti sa dĺžka nahrávky a uvoľní sa priestor na disku na ďalšie filmy. Rovnako si môžete nahrať len najzaujímavejšie časti zápasu či dôležitú reportáž v správach.

Spracované podľa www.stereomag.cz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 654
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 366
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 167
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 443
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 229
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 495
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu