Manžel doktorky Záhorákovej pôsobí aj v dozornej rade spoločnosti Dôvera, ktorá je v rukách investičnej skupiny Penta. Dôvera vlastní Vzájomnú zdravotnú poisťovňu Dôvera. Hovorkyňa Penty Andrea Straková akúkoľvek spojitosť so Záhorákovej projektom vylúčila. "Je to ich samostatná aktivita," tvrdí.
Ministerstvo na otázky denníka SME, podľa akých kritérií uprednostnilo Záhorákovú, neodpovedalo. Zo správy pre vládu vyplýva, že oba projekty - firmy NEDU aj Záhorákovej - sú spracované na "kvalitatívne rovnakej úrovni". Komisia odporučila druhý, lebo sa oprela o stanovisko ministerstva. Podľa komisie zavážil aj fakt, že "navrhla najvyšší peňažný vklad do budúcej neziskovej organizácie". Záhoráková chce do projektu investovať 5 miliónov korún, kým NEDU 2 milióny.
Riaditeľa ústavu Jozefa Micháleka, ktorý je zároveň šéfom NEDU, prekvapilo, že výška vkladu sa ukázala ako významné výberové kritérium. "Nemali sme žiadne informácie, že výška vkladu je dôležitá. Keby sme to vedeli, financie by sme zvýšili. Nie celkom chápem tento postup. Mysleli sme si, že má ísť o zachovanie odbornosti a pôvodnej činnosti," povedal.
Záhoráková je dnes na materskej dovolenke. Projekt finančne podporil jej manžel. "Pôsobí v zdravotníctve od roku 1991 a takmer desať rokov je úspešným podnikateľom na tomto trhu," povedala. Hovorí, že je atestovaná diabetologička a v tejto oblasti má viac ako 10-ročnú prax. Pri príprave projektu spolupracovala s odborníkmi a priateľmi.
Michálek si zas nevie vysvetliť, prečo šancu nedostali ľudia, ktorí ústav dobre poznajú a majú dlhoročnú prax v oblasti diabetológie a endokrinológie. Podľa jeho slov pôvodné predstavy ministerstva boli také, aby sa o transformáciu zdravotníckych zariadení na neziskové organizácie uchádzali ich zamestnanci. (dro, iš)