Hovorí Tony Blair. Pol roka bude teraz európskym centrom Londýn. FOTO - REUTERS
Európa dnes vstupuje do britskej epochy. Tá ju môže nasmerovať na doteraz neznámu koľaj k väčšej liberalizácii, ale tiež prehĺbiť krízu, v ktorej sa od dvojnásobného odmietnutia euroústavy ocitla. Britský predseda vlády Tony Blair dnes preberá kormidlo Európskej únie v stave neistoty a vytriezvenia zo sna o jednotnej únii.
Nepokojné obdobie, keď je Francúzsko výrazne oslabené a ľudia sa rozhliadajú aj po novom lídrovi, mu však dávajú príležitosť pootočiť európsky kurz iným smerom. Blair sa po francúzskom a holandskom Nie dostal do nečakanej situácie. Ešte v máji sa príliš netajil, že šéfovanie únii mu nespôsobuje veľkú radosť. Teraz sa s jeho typickou vervou púšťa do projektov na európskej budúcnosti.
Vytýčil si ambiciózne, avšak podľa mnohých ťažko uskutočniteľné plány. Na ich splnenie má však len pol roka, z ktorých dva mesiace zaberú letné prázdniny.
Blaira mnoho krajín viní z krachu rokovaní o rozpočte na roky 2007 a 2013, o kompromis však stoja. Britská vláda postupne pritvrdzuje svoje požiadavky, kam nasmerovať peniaze, ktoré dnes z väčšej časti plynú poľnohospodárom najmä v starších členských krajinách.
Naposledy sa z Londýna ozvalo, že by mohla byť zrušená celá poľnohospodárska politika.
Podľa Londýna nie je nutné dohodnúť sa na rozpočte za každú cenu. Také stanovisko však neradi počujú nové členské štáty, ktoré sa Londýn v minulých dvoch týždňoch snažil získať na svoju stranu, aby podporili jeho vízie. Na základe nového rozpočtu sa totiž dočkajú rovnakých priamych platieb pre poľnohospodárov ako ich kolegovia v starých členských krajinách a preto chcú mať rozpočet schválený čo najskôr.
Podľa posledných neoficiálnych správ by sa členské krajiny mohli dohodnúť na tom, že do troch rokov sa vyrieši budúcnosť britskej zľavy aj reforma poľnohospodárskej politiky. Pre nové členské štáty to znamená, že budú plánovať svoje projekty na podporu chudobnejších regiónov, bez toho, aby vopred vedeli, koľko na to dostanú peňazí.
Londýn - Brusel
Aký je postoj Británie k novému európskemu rozpočtu?
Londýn zdôrazňuje odhodlanie dosiahnuť kompromis o rozpočtovom pláne, ktorý určuje množstvo peňazí a do ktorých oblastí, napríklad chudobných regiónov pôjdu v rokoch 2007 a 2013. Blair naznačil, že je ochotný vzdať sa britskej zľavy z rozpočtu, ale len v prípade, že sa začne s reformou poľnohospodárskej politiky.
Ako chce Blair modernizovať úniu?
Práve zoškrtaním poľnohospodárskej politiky, do ktorej ide viac než 40 percent peňazí, chce získať investície do vedy, výskumu a vzdelávania. Upozorňuje, že len dôrazom na vývoj nových technológií, bude Európa schopná odolávať konkurencii Číny či Indii. Bude presadzovať ďalšiu liberalizáciu na európskom trhu, ale zároveň uchovanie európskeho modelu sociálnych istôt. (groh)
Autor: JOHANNA GROHOVÁ,Londýn