Bratislava 3.februára (TASR) - Až 84 % zamestnancov v členských štátoch Európskej únie (EÚ) je z hľadiska ochrany zdravia spokojných so svojimi pracovnými podmienkami, kým na Slovensku je to len 70 %.
Vyplýva to z prvého prieskumu pracovných podmienok v kandidátskych krajinách na vstup do Európskej únie (EÚ), ktorý vlani formou osobných rozhovorov so zamestnancami a živnostníkmi zrealizovala Európska nadácia pre zdokonaľovanie pracovných a životných podmienok. V každej krajine sa na ňom zúčastnilo 1 000 respondentov s výnimkou Cypru a Malty, kde informácie poskytlo po 500 pracujúcich. Otázky sa týkali širokého okruhu problémov, od pracovného času cez organizáciu práce až po bezpečnosť a ochranu zdravia v zamestnaní. Rovnaký prieskum uskutočnila nadácia v členských štátoch EÚ už trikrát, naposledy v roku 2000.
Ako vyplýva z prvých výsledkov prieskumu na Slovensku, na čiastočný úväzok pracuje len 8 % zamestnancov, zatiaľ čo v súčasných členských krajinách únie je to 17 %. Týždenný pracovný čas v EÚ predstavuje 38 hodín, čo je o 5 hodín menej ako u nás. V porovnaní so štátmi "pätnástky" je viac rozšírená aj tzv. mimospoločenská práca - vyše 23 % Slovákov je v práci v noci (v únii len 19 %) a 33 % v nedeľu (27 %). Vyššie percento zamestnancov sa tiež sťažuje na zdraviu škodlivé faktory v práci, napríklad hluk (43 %) alebo narábanie s nebezpečnými látkami (18 %). Stres v práci udala približne tretina respondentov, čo je podobný podiel ako v členských štátoch únie. Percento Slovákov, ktorí majú možnosť pracovať s počítačom, je síce menšie ako v EÚ, vyšší podiel zamestnancov však zas absolvoval za posledný rok nejaké školenie.
Európska nadácia pre zdokonaľovanie pracovných a životných podmienok, ktorá sídli v Dubline, je autonómnou tripartitne zloženou inštitúciou EÚ. Funguje už vyše 25 rokov, pričom jej hlavným cieľom je získavať a šíriť poznatky v prospech zlepšenia podmienok pracujúcich. Získané analýzy poukazujúce na hlavné trendy a priority v jednotlivých krajinách, slúžia centrálnym orgánom EÚ v Bruseli ako podklad pri vypracúvaní koncepcií rozvoja v tejto oblasti.
* san gl