Vláda chce zlegálniť platenie za výmenu mincí v bankách. Dnes banky nevyberajú poplatky za ich výmenu, ale za spracovanie. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER |
Za vymieňanie mincí sa platí už aj dnes. Podľa cenníka však bankám neplatíme za ich výmenu, ale za spracovanie. Účtovanie poplatkov za výmenu peňazí im totiž zákon výslovne zakazuje. Banky ho týmto spôsobom obchádzajú. Nový zákon tak tieto poplatky zlegalizuje.
Hovorca Národnej banky Slovenska, ktorá spolu s ministerstvom financií novelu navrhla, Ivan Paška, vysvetlil, že ide o reakciu na podmienky trhu. "Skúsenosti najmä z posledných rokov naznačujú stúpajúci počet výmien peňazí, ak oaj narastajúce množstvo vymieňaných peňazí. Dalo by sa povedať, že zo služby, ktorá v minulosti bola skôr ojedinelou, sa v súčasnosti stáva služba bežná, hovorí Paška.
Banky tvrdia, že s výmenou mincí za bankovky im vznikajú náklady. Problémy im nespôsobujú ani tak ľudia, ktorí si prídu vymeniť svoje úspory z pokladničky, ale skôr podnikatelia. Často sa, napríklad, stáva, že si príde mince zameniť prevádzkovateľ automatov na kávu. Pracovník na pobočke musí mince ručne prerátať a roztriediť, čo pri veľkých objemoch zaberie aj pol hodiny. Ostatní zákazníci zatiaľ musia čakať v rade.
"Náklady na spracovanie mincí sú o to vyššie, že ich tok je jednostranný, banka na svoju prevádzku nespotrebuje preberaný počet mincí a odvádza ich do Národnej banky," tvrdí Martina Kusovská zo Slovenskej sporiteľne. Prácnejšie je podľa nej aj zabezpečenie prepravy mincí a ich samo spracovanie, a tým sú aj náklady pre banku vyššie ako práca s bankovkami. Keďže mince sú ťažšie ako bankovky, no zároveň majú nižšiu hodnotu, zaberie rovnaká hodnota peňazí v minciach oveľa viac priestoru ako v bankovkách.
Ak si dnes príde zákazník vymeniť do banky mince za bankovky, zaplatí väčšinou, až keď má viac ako 100 mincí. V Slovenskej sporiteľni zaplatia klienti pri výmene viac ako sto kusov mincí desať halierov za každú mincu, VÚB si účtuje za každých 100 kusov mincí 50 korún a Tatra banka dve percentá zo zamieňanej sumy. Aké budú tieto poplatky po prijatí zákona, nechceli banky špecifikovať. Aj tie banky, ktoré si v súčasnosti za vymieňanie mincí neúčtujú žiadne poplatky, tvrdia, že ich zavedenie zvážia. Pravdepodobne však budú v rovnakej alebo podobnej výšky ako súčasné poplatky.
Novela zákona nebude mať vplyv na poplatky za vkladanie mincí na účet. "To je iná operácia, ktorej sa príslušná zmena zákona netýka a ktorú aj v súčasnosti niektoré banky spoplatňujú," povedal Paška.