Počet kreditných kariet na Slovensku stále vzrastá. Za západnou Európou však Slovensko bude ešte niekoľko rokov zaostávať. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
Kreditky predstavujú možnosť požičať si kedykoľvek a kdekoľvek peniaze. "Vďaka tejto nespornej výhode kreditných kariet predpokladáme, že ich podiel na slovenskom trhu sa bude oproti doteraz dominantným debetným kartám zvyšovať," vraví hovorkyňa Ľudovej banky Jana Lukáčová.
Do konca minulého roku vystavili dvaja najväčší vydavatelia kariet spoločnosti MascerCard a
VISA 538-tisíc kreditných kariet. Na konci roku 2003 ich bolo len 378-tisíc. Predstavuje to nárast o takmer 40 percent. Počet debetných kariet za posledný rok pritom vzrástol asi o 17 percent. Počet kreditných kariet vydaných spoločnosťou VISA v Európe vzrástol za minulý rok o 14,8 percenta a debetných kariet o 24 percent.
Nezávislý analytik spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal však tvrdí, že skutočný počet používaných kreditiek je oveľa nižší. "Viaceré banky posielali svojim klientom kreditné karty a tie sa teraz nevyužívajú. Je tam veľmi veľa spiacich kariet, možno až väčšina," hovorí Dohnal. Niekoľko bánk ponúklo týmto spôsobom svojim klientom kreditné karty. Zákazníkovi ju poslali poštou a ak ju nevyužil, k ničomu ho nezaväzovala. Tieto karty však banky aj kartové spoločnosti evidujú ako vydané. Dohnal však odhaduje, že väčšina z nich nikdy nebola použitá.
Rast počtu kreditných kariet pokračuje aj tento rok. Vo VÚB bola každá piata karta vydaná tento rok kreditná. Tatra banka dokonca vydala od začiatku roku viac kreditiek ako debetných kariet. Kreditných bolo 50-tisíc a debetných 45-tisíc.
Mediálny zástupca spoločnosti MasterCard vraví, že Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejším rastom počtu kreditiek v Európskej únii. Analytici aj banky sa zhodujú, že počet kreditných a debetných kariet sa bude postupne vyrovnávať. "V najbližších rokoch však priemer únie určite nedosiahneme," tvrdí Dohnal.
Čo je kreditka?
Kreditná karta predstavuje pôžičkovú kartu, ktorá poskytuje jej majiteľovi okamžitý úver. Je možné ju použiť ako klasickú platobnú kartu na výber hotovosti v bankomatoch alebo na platenie v obchodoch. Každá kreditka má úverový rámec, ktorý predstavuje maximálnu sumu, ktorú si môžeme požičať. Ak ho vyčerpáme, ďalšie peniaze si môžeme požičať, až keď časť dlhu splatíme. Ak máme napríklad úverový rámec 20-tisíc korún a požičiame si celú túto sumu, nemôžeme si ďalšie peniaze už požičiavať. Ak však vrátime dve tisícky, tak už dlhujeme len 18-tisíc a dve tisícky si môžeme opäť požičať.
Výhodou kreditnej karty je, že ak splatí požičanú sumu do určitého času, nemusí platiť žiadne úroky. Väčšinou to býva 40 alebo 45 dní. Aj keď väčšina bánk pri kreditkách reklamuje práve túto bezúročnú pôžičku, neznamená to, že vždy, keď si požičiame peniaze a vrátime ich do 40 dní, nezaplatíme žiadny úrok. Každá kreditná karta má určený vlastný cyklus splácania. Väčšinou to funguje tak, že ak chceme mať bezúročnú pôžičku, musíme vrátiť všetky peniaze, ktoré sme si požičali v jeden mesiac do 15. dňa nasledujúceho mesiaca. Tento deň však môže byť určený aj ako tretí piatok v mesiaci alebo inak. 40 alebo 45 dní predstavuje potom maximálnu lehotu, počas ktorej môžeme mať bezúročný úrok. Ak si, napríklad, požičiame peniaze posledný deň v mesiaci, máme bezúročných len 15 dní.
Kto nechce jednorazovo splatiť celú pôžičku, musí každý mesiac zaplatiť aspoň nejakú sumu. Výška minimálnej sumy býva uvedená v zmluve o karte. Väčšinou to je 10 percent z dlžnej sumy.
Debetné karty slúžia len na výber hotovosti z účtu. Aj tu môže jej majiteľ získať úver, ale len tak, že ide na účte do mínusu. Táto pôžička sa mu navyše ihneď úročí. (pcs)