Bratislava 20. februára (TASR) - V priebehu januára a februára tohto roku vytvorili zamestnávatelia 1 750 nových verejnoprospešných pracovných (VPP) miest. Okrem toho pokračuje v tomto roku aj zhruba 10 000 VPP miest, ktoré boli vytvorené vlani. Výraznejší nástup VPP očakáva Národný úrad práce (NÚP) vplyvom sezónnosti až v treťom a štvrtom štvrťroku tohto roka. Na projekt je v tomto roku zo štátneho rozpočtu vyčlenených 1,5 miliardy Sk.
V priebehu minulého roka, ako dnes informoval námestník generálneho riaditeľa pre zamestnanosť a rozvoj NÚP Jozef Pauk, bolo v rámci projektu vytvorených spolu 65 626 pracovných miest, na ktorých sa umiestnilo okolo 67 000 dlhodobo evidovaných nezamestnaných. Niektoré miesta boli totiž rozdelené medzi viacerých nezamestnaných.
Počet dlhodobo nezamestnaných, spresnil, sa vplyvom VPP znížil zo zhruba 274 000 v júli minulého roka, keď sa projekt rozbiehal, na asi 220 000 evidovaných koncom decembra. Pozitívne pôsobil tiež na celkovú priemernú mieru nezamestnanosti v minulom roku, ktorú znížil o takmer 0,9 %. Až 2,4 % sa na znížení miery nezamestnanosti podieľal v októbri 2000, keď bolo do projektu zapojených vyše 64 000 evidovaných nezamestnaných.
Hlavným cieľom programu je obnovenie pracovných návykov dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako rok. V tejto súvislosti J. Pauk zdôraznil, že zhruba 5 % z účastníkov projektu, ktorí sa osvedčili, našli u zamestnávateľov trvalé zamestnanie mimo VPP.
Najväčší podiel na tvorbe VPP-miest mali podľa J. Pauka v minulom roku obce a nimi zriadené rozpočtové alebo príspevkové organizácie, ktoré vytvorili až 87 % všetkých miest. Za nimi nasledovali občianske združenia s približne 6 % zriadených VPP-miest.
Na financovanie projektu pridelil rezort práce NÚP v minulom roku 1,360 miliardy Sk, pričom skutočne vyčerpaných bolo iba 1,2 miliardy Sk.