Poisťovne vlani zarobili viac, stratových bolo deväť

BRATISLAVA - Poisťovne na Slovensku vlani zarobili 2,2 miliardy korún. Z tejto sumy si najviac, takmer 1,4 miliardy, odniesla Allianz - Slovenská poisťovňa. Vyplýva to z Ročnej správy o stave poisťovníctva za rok 2004, ktorú minulý týždeň prerokovala ...

Slovenská poisťovňa, ktorá sa stala súčasťou koncernu Allianz, rokmi strácala podiel na slovenskom trhu. FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Poisťovne na Slovensku vlani zarobili 2,2 miliardy korún. Z tejto sumy si najviac, takmer 1,4 miliardy, odniesla Allianz - Slovenská poisťovňa. Vyplýva to z Ročnej správy o stave poisťovníctva za rok 2004, ktorú minulý týždeň prerokovala vláda.

Väčšina poisťovní si za minulý rok polepšila. Ešte v roku 2003 dosiahli všetky poisťovne zisk 1,4 miliardy Sk. V strate skončilo vlani deväť poisťovní z 25. V roku 2003 zaznamenalo stratu desať poisťovní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S najväčšou stratou skončila ČSOB poisťovňa. Jej hospodársky výsledok bol 103 miliónov korún pod nulou. Stratu tak zaznamenala tretí rok po sebe. Jej hovorca Emil Mitro napriek tomu tvrdí: "Minuloročné výsledky naplnili naše očakávania, respektíve ich aj prekročili." So stratou skončili aj tri nové poisťovne, ktoré na Slovensku pôsobia od roku 2003.

Analytik Symsite Research Vladimír Dohnal tvrdí, že tieto straty neohrozujú poistný sektor. Straty sú predovšetkým výsledkom zlučovania a konsolidácie poisťovní. Preto sú podľa Dohnala poisťovne skôr "v slušnej finančnej kondícii".

Poisťovne sa zlučovali

"Minulý rok pokračoval v komerčnom poisťovníctve trend zlučovania poisťovní a vytvárania medzinárodných finančných skupín, a to najmä v poisťovniach so zahraničnou majetkovou účasťou," píše sa v správe. Vlani sa zlúčila poisťovňa UNIQA s R + V Poisťovňou. Zlučovanie poisťovní sa začalo v roku 2002, keď sa zlúčili poisťovne Zurich a Generali. V roku 2003 sa zlúčila Slovenská poisťovňa s Allianzom a Univerzálna banková poisťovňa s poisťovňou Wüstenrot.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina poisťovní na Slovensku mala aj minulý rok univerzálnu licenciu. To znamená, že poskytuje životné aj neživotné poistenie. Len životné poistenie poskytovalo päť poisťovní a len neživotné štyri poisťovne.

Vstup do únie priniesol zahraničné poisťovne

Vlani nepodali žiadosť o povolenie vykonávať poisťovaciu činnosť žiadni noví žiadatelia. Na Slovensku však začali pôsobiť poisťovne z iných členských štátov Európskej únie, keďže po našom vstupe do únie tu môžu vykonávať činnosť na základe slobodného

poskytovania služieb. Na konci minulého roku pôsobilo na Slovensku 131 takýchto poisťovní. Nové poisťovne však nespôsobili významné prerozdelenie trhu. "Pôsobenie týchto subjektov môže v budúcnosti viesť k zvýšeniu konkurencie v sektore poisťovníctva," hovorí správa.

SkryťVypnúť reklamu

Po vstupe do únie začali aj slovenské poisťovne expanziu do iných členských krajín. Štyri poisťovne začali poskytovať svoje služby predovšetkým v okolitých štátoch. Ani jedna tu však nezriadila vlastnú pobočku.

Význam života rastie

Za posledné roky sa neustále zvyšuje podiel životného poistenia na celkovom poistení. Kým v roku 1993 až 76 percent z celkového vybraného poistného išlo na neživotné poistenie, vlani to bolo len necelých 60 percent. V krajinách západnej Európy je však tento podiel presne opačný. Životné poistenie predstavuje 60 percent trhu a neživotné 40 percent. V krajinách V4 je situácia takmer identická ako na Slovensku. Len v Poľsku sa viac priblížili k západu, keď tam životné poistenie predstavuje 45,5 percenta.

Poisťovne vravia, že ešte stále je ľuďom ťažšie predať životnú poistku ako neživotnú. Každý človek ľahšie pochopí, že potrebuje chrániť svoj dom alebo svoje auto, za ktoré dal peniaze ako svoj život. Postupne sa to však zlepšuje. Podľa poisťovní je však veľmi ťažké odhadnúť, kedy sa Slovensko dostane v životnom a neživotnom poistení do rovnakej situácie, v akej sú západné krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 89 924
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 719
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 424
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 454
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 986
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 511
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 242
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu