VYSOKÉ TATRY 9. júla (SITA) – Necelý rok po vydaní knihy Od ohnísk a kolíb po Tatranské osady vydal tatranský historik Ivan Bohuš st. so synom knihu Tatranské doliny v zrkadlení času. Prvá kniha z edície o Vysokých Tatrách Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy vyšla už v roku 2003. Knihou o tatranských dolinách dostáva podľa I. Bohuša st. čitateľ ucelený obraz o prírode a dejinách Vysokých Tatier. Komplexný obraz Vysokých Tatier tvoria podľa neho práve doliny, vrcholy a ľudské osídlenie.
Najnovšia publikácia z dielne Bohušovcov opisuje 15 vysokotatranských dolín s ich odvetviami. Formou rozprávania vysvetľuje pôvod a význam ich názvov, podáva svedectvo o ich dávnom hospodárskom využívaní, priekopníckom vedeckom a turistickom poznávaní, výstavbe chodníkov a chát. Doteraz najstaršia ľudská stopa vo Vysokých Tatrách sa našla vo Veľkej Studenej doline. Horolezci tam náhodne našli eneolitickú medenú sekerku, ktorú tu zanechal jej dávny majiteľ pred 4000 rokmi. Záverečnú časť publikácie tvorí prehľadný lexikón 150 tatranských dolín.
I. Bohuš st. má najradšej Kôprovú a Bielovodskú dolinu. Kôprovú dolinu pre pokoj a zaujímavý prírodný fenomén. "Bielovodská dolina dýcha vzdušnosťou, je rozľahlá a tam som vždy cítil ten široký priestor, ktorý ponúkajú Tatry,“ uviedol pre agentúru SITA I. Bohuš st. Najčastejšie sa však pohyboval vo Veľkej a Malej Studenej doline, či už ako horolezec alebo pre priateľov, ktorých mal na vysokohorských chatách.
Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch kníh, ktoré sú jednofarebné, obsahuje najnovšia kniha aj farebné fotografie. Podľa Ivana Bohuša ml., ktorý je autorom fotografickej časti, mala byť aj táto kniha graficky upravená v rovnakom štýle. Novembrová kalamita však zmenila zámer autorov, ktorí chceli aj prostredníctvom farebných fotografií ukázať, že Vysoké Tatry nezomreli.
Ivan Bohuš st. (1924) pôsobil do roku 1984 ako vedecký pracovník Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u, historik, muzeológ a v minulosti aktívny horolezec, organizátor dobrovoľnej záchrannej služby a zakladateľ profesionálnej Tatranskej horskej služby, autor približne 2200 prác v novinách, časopisoch, rozhlase, či spoluautor turistických sprievodcov a bibliograf tatranskej literatúry.