Bratislava 20. marca (TASR) - Z 2 400 mladých ľudí vo veku 18 až 26 rokov, ktorí sa v minulom roku zúčastnili na krátkodobom programe podpory zamestnávania mladých ľudí, umiestnili úrady práce 42 %. Ďalších zhruba 33 % bolo vyradených pre nespoluprácu, prípadne z iných dôvodov, a v evidencii naďalej zostala iba štvrtina z nich. Výsledky projektu tak podľa vedúcej oddelenia poradenstva a sprostredkovania zamestnania Národného úradu práce (NÚP) Heleny Furindovej prekročili očakávania, keďže jeho cieľom bolo vyradiť z evidencie 60 % mladých ľudí.
Ako ďalej informovala, program prebiehal od mája 2000 ako pilotný projekt v šiestich okresoch Slovenska (Bratislava, Ilava, Liptovský Mikuláš, Prešov, Svidník, Žilina), a to v piatich fázach. Po náhodnom výbere účastníkov nasledovalo aktívne sprostredkovanie práce (burzy práce, výberové konanie) a poradenstvo pre nezamestnaných vrátane sociálno-psychologickej pomoci. Prostredníctvom nástrojov aktívnej politiky trhu práce (APTP), ktoré predstavovali ďalšiu fázu projektu, umiestnili úrady práce zhruba 5 % z celkových 42 % zamestnaných. Finančné prostriedky vynaložili tiež na umiestnenie 7 % mladých v rámci verejnoprospešných prác.
Najviac financií vyčerpala podľa H. Furindovej Bratislava, kde účastníci projektu najviac využili nástroje APTP, najmä možnosť samozamestnania. V tomto okrese bolo tiež najviac vyradených pre nespoluprácu, čo poukazuje na existenciu nelegálneho zamestnávania. "Podarilo sa tak eliminovať aj čiernu prácu," zdôraznila.
Najlepšie sa v rámci projektu umiestňovali mladí vo vyšších vekových kategóriách a s vyšším vzdelaním, projekt však výrazne pomohol aj ľuďom s nižším vzdelaním, ktorí sa vo všeobecnosti len ťažko presadzujú na trhu práce.
Pilotný projekt ukončili úrady práce v polovici januára 2001, pričom v tomto roku by sa mal program zamestnávania podľa H. Furindovej využívať ako štandardný nástroj. Zapojiť by sa do neho malo asi 10 000 mladých ľudí. Štátny rozpočet vyčlenil na jeho realizáciu 50 miliónov Sk a rovnakou sumou ho plánuje podporiť NÚP.